12 Kasım 2017
HÜKÜMET VE FETÖ SEVERLER ARASINDAKİ ÇATIŞMA
Hükümet Cemaat arasındaki kavga aldı başını gidiyor. Duracak mı? Bu beklenti içinde olanlar olduğu gibi, kavganın sürmesinden yana ateşi odunlayanlar da var.

VAN'DAKİ FETÖCÜLERDEN BAŞBAKANA ÇAĞRI

 

Hükümet Cemaat arasındaki kavga aldı başını gidiyor. Duracak mı? Bu beklenti içinde olanlar olduğu gibi, kavganın sürmesinden yana ateşi odunlayanlar da var.  Mutlu olanların sayısı azımsanmayacak düzeyde.

 

Vasiad’ın (Van Sanayici İş Adamları Derneği) geçenlerde bir açıklaması oldu. Hiçte sükûnete davet edecek dil değildi.  Hükümeti ve başbakanı sevenleri kırarken, kırıldıklarını dile getirmişlerdi. Tuhaf değil mi? Kırıldığını dile getirirken kıracak sözler kullanmak olsa olsa bu yapıya has bir özellik olsa gerek. 

 

Vasiad Genel Sekreteri ve;

ÇITPITÇILAR DERNEĞİ

VAN KÜLTÜR SANAT DERNEĞİ

VAN GENÇ İLEŞİTİMCİLER DERNEĞİ

ERÇİŞ ÖĞRETMENLER DERNEĞİ

ERÇİŞ KÖYLERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

ERÇİŞ SPOR VE GENÇLİK DERNEĞİ

ERÇİŞ MEMUR VE İŞÇİ DERNEĞİ üyeleri bir araya gelerek yine açıklama yapmışlar.

 

Van’da kayıtlı bulunan 404 dernek var. Bunlardan yedi tanesi bir araya gelerek bir çağrıda bulunuyorlar.  Çağrıdan ziyade Başbakanı hizaya davet ediyorlar dersek daha doğru olur.

 

7 dernek 404 derneğin kaçta kaçı eder diye baksalardı, herhalde yaptıkları açıklamanın toplum tarafından kaçta kaçı tarafından kabul edildiğini görmüşte olurlardı. 

 

Daha önce yapılan anketlerde halkın yaklaşık ‰75 lerin üstü bunun hükümete bir operasyon yapıldığını ve operasyonu cemaatin yaptığnı düşünüyorsa, bu arkadaşlarda Van’da 404 dernek varken ancak 7 tanesi bir araya geliyorsa bir daha düşünmelerini kendileri ve toplumsal algı için önemli olduğunu söyleyebilirim.

 

O arkadaşlar diyorlar ki;  Kardeşlik hukukumuzu zedeleyen davranışlardan ve açılan bu yarayı daha fazla derinleştirmekten vazgeçelim….’ Güzel…

 

Ama aynı arkadaşlar;

“Hizmet hareketi hakkında kara propaganda yapılıyor. Hizmet hareketinin 'paralel devlet, çete, virüs, in, gizli örgüt, haşhaşi' gibi iftiralarla, hiçbir bilgi, belge ortaya koymadan, hukuki temele dayanmadan yaftaladığını” söylerken kardeşliğe hizmet mi ediyor?

 

 Ya bu;

"Bir kısım medya, sorumlu ve objektif gazetecilik kriterlerini hiçe sayarak ve bir merkezden yönlendirildiği aşikar bir tarzda her türlü yalan ve iftiraya başvurmak suretiyle hizmet hareketi hakkında kara propaganda kampanyası yürütüyor.” Demekle mi kardeşlik bağını güçlendiriyor.

 

İnsanlar sevdiklerini korumak ve savunmak için refleks geliştirirler. Geliştirdikleri reflekslerde hakarete de müracaat edebilirler. Hatta hadlerini de aşabilirler. Ama bir şeyi yapmaları hiçte hoş kaçmaz. Hem sükûnete davet edeceksin, hem kırıldığını söyleyeceksin hem de bir ülkenin başbakanına iftiracı diyecek kadar kendinden geçeceksin.

 

Sükûnetin olmasını isteyen ya suskun kalır, ya da ortamı germeye çalışan gevezeleri sükûnete davet eder. Öyle ulu ortaya çıkıp iftiradır yalandır cümlelerine sarılarak kahramanlık postuna bürünmek ateşin artırmaktan başka bir işe yaramaz.

 

 

Bir insan sevdiğini korumaya çalışırken, başkalarının sevdiklerini ayaklar almamalı. Sen başkalarının sevdiklerine laf dersen, sevenlerde senin sevdiklerine laf der. Suskunluğu tercih edenlerin suskunluklarını koruyabilmeleri için, daha az konuşmanın daha faydalı olacağı kanaatindeyim.  Gücüm yetse Fetullah Gülen’e de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da aynısını söylerdim. Ama ne yaparsın yerelde kaldığımız için bize de yereli uyarmak düşer.

 

 

“Ucuz hesaplar uğruna yarın yüzümüzü daha fazla kızartacak sözlerden, kardeşlik hukukumuzu zedeleyen davranışlardan ve açılan bu yarayı daha fazla derinleştirmekten vazgeçelim” diyorsun ya bu cümleyi birde aynaya karşı okumanı tavsiye ederim. 

Yorum EkleM.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi