06 Haziran 2020
Necdet Takva- Fişleme Defteri- Başkanlık Seçimi -1-
Dünden bu güne anılarımın ikincisinde, VATSO başkanı olarak seçilen, isim değişikliğiyle VAN TSO başkanı olan Necdet Takva olacak

DÜNDEN BU GÜNE ANILARIM -2-

 

Kendimden biliyorum ki, Necdet Takva'nın 1 nci dönem VATSO ve başkanlık  seçimini kazanmasında, Faruk Alpaslan'ın 'Ankara'da yapılan toplantıyı' deşifre etmesinin çok büyük katkısı oldu.

 

Ankara'da ki toplantıya katılan dönemin güçlü siyasetçisi hakkında o zaman başta Van Tv’nin haber sunucu olmak üzere BDP’nin ve Ak Parti içindeki muhalefetin oluşturduğu olumsuz propagandik algıdan ötürü Ak Parti il ve ilçe teşkilatları, dönemin belediye başkanları ‘o isme’ tepkiliydi. O toplantının  diğer   güçlü ismi  iş adamının çokta haz edilmediği sosyo-psikolojik bir süreç yaşanıyordu. Alpaslan’ın da katıldığı Ankara’da ki toplantının ifşası ters etki yapmış, bir çok kişi Takva’nın lehine dönmüş, iç muhalefetin etkisiyle sağ muhafazakâr oyları Necdet’e yönlendirme oldukça kolay olmuştu. 

 

Gözden kaçmaması gereken ilginçlik şu ki, VATSO'da Takva'ya karşı kıyasıya mücadele edenler, aynı dönemde yapılan VATBO  seçimlerinde Salman Toprak'ı desteklediler.  Toprak, Ankara'da toplantı yapanların adayıydı. Takva VATBO'nun tüm haklarının sonuna kadar savunan, tek kuruşunu çar çur etmeyen ve VATBO'nun temsiliyetini o güne kadar başarıyla sürdüren gruba destek olmamış' VATSO'da kendisine karşı  ölümüne mücadele edenlerin adayına yaklaşmış her türlü desteği sunmaktan geri durmamıştı.  SELMAN TOPRAK'IN DESTEKLENDİĞİ 2013 YILINDA VATBO'NUN BANKALARDA 3.000.000 TL  (1.579.000 DOLAR-BU GÜNÜN KURUYLA YAKLAŞIK 10.000.000 TL) PARASI VARDI. PARALAR MI?...

 

Ankara'daki toplantı ve toplantının ifşası olmasaydı, Necdet Takva büyük ihtimalle seçimi kazanamayabilirdi. Bu ihtimal yüksekti.  Faruk Alpaslan'ın Necdet'le yola çıkıp, Necdet'e karşı yapılan 'Ankara'daki Toplantıyı Deşifresi'nden sonra ara istasyon kullanarak tam karşı gruba geçişi oy verenlerde rahatsızlığa neden olmuştu.  Necdet'e kaybettirmek isteyenlerin pratikleri, Takva'nın kazanmasının nedeni olmuştu.  O zamanlar toplumdaki Necdet algısı kötü olmasa da iyi de değildi. EDH (Ekonomide Değişim Hareketi) içinde kalibresi yüksek insanların varlığı Takva’nın ikinci güçlü avantajıydı.

 

Ağlar tersten örülmüş, Takva Alpaslan'a karşı mücadele eden Emin Tuğrul'a destek olmuştu. Görünürde sulh gözüktesede , ikili arasındaki savaş o zaman başlamıştı. 

 

Necdet'in seçimi kazanmasından sonra bizde yarattığı 'Yönetebilir' algısının tam tersi bir pratikle dönemin basın birimi çalışanı Şabettin'i işinden etmesi, köylü eşrafının asla yapmayacağı neo Makyavelist bir davranıştı.   Şabettin’i işinden ettiği andan itibaren kavgamız başladı.  Küçük hesaplarla uğraşanlardan öncü olmaz’ tespitinin ilk emaresini de şahit olmuştum.

 

VATSO yönetiminin oluşmasından bir dönem sonra , Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Beyi ziyarete gidecek gruba davet ettiklerinde aracı dostların hatırını kırmamış onlara eşlik etmiştim. Fatih Bey’le kentin çıkarları üzere kurulu samimi ilişkimizden ötürü davet edildiğimi düşünüyorum. İkinci gazeteci arkadaş Van Sesi Gazetesinden Rıdvan Can idi.

 

Takva, Sayın Çiftçi’ye Bakanım 'Kapıköy' cümlesinin ardından; Fatih Çiftç 'Kapıköy Sınır Kapısı' sorununun çözüldüğünü, Rıfat Hısarcıklıoğlu ile yaşadığı sıkıntıyı, Sayın Cumhurbaşkanın desteğinin müjdesini o an duyanlardanım.  VATSO’ya ve yönetimine Kapıköy’le ilgili hiçbir zahmet kalmamış,  Sayın Çiftçi, Kapıköy sorununu çözmüştü.  Van’ın uzun yıllardır süren Kapıköy mücadelesinin nihai zaferi dönemin Gümrük ve Ticaret bakan yardımcısı Fatih Çiftçi’ye nasip olmuştu.

 

Kapıköy' Sınır Kapısının modernizasyonu ve açılmasında Hisarcıklıoğlu'nun gönülsüz katkısı, Sayın Çiftçi'nin büyük emeği-çabası, Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin desteği ve Sayın Cumhurbaşkanının onayıyla gerçekleşti. Kapıköy Sınır Kapısının modernizasyonunda bu isimler dışında harici ve dahili dişe dokunur hiçbir katkı olmadığını söyleyebilirim.

 

Necdet Takva ile kavgamızın en önemli nedenlerinden biride depremden sonra sık sık gündeme taşınan 'Vergi Terkini' idi. Takva'nın 'Vergi Terkini' söylemiyle Ak Partiye siyasal tuzak kurduğunu yazan biri olarak, Takva'nın Sayın Cevdet Yılmaz'ın (yaklaşık 20 kişiyle yaptığımız toplantıda) 'Türkiye'de vergi terkini diye bir şey olmadı, olamaz. Bu güne kadar Türkiye’de komple  vergi terkini yapılan bir il olmadı, depremden etkilenenlerin faydalanma şartları Van içinde geçerlidir. Bir ilde komple vergi terkini diye bir şey olmadı, olamazda.   Yarın İstanbul’da bir deprem olursa Türkiye’nin ekonomisi çöker. Türkiye'yi Van'a kurban edemeyiz' açıklamasından sonra,  Takva’nın  ‘sükûtu’ beni mutlu etmiş, iyi de nanik yapmıştım.  

 

Ziyareti çıktısını özetlersek; Sayın Çiftçi’yi ziyarete gitmeden önce Kapıköy Sınır Kapısı sorunu çözülmüş; Takva, Sayın Cevdet Yılmaz’ın vergi terkini olmaz açılmasına karşılık hiçbir şey dememişti.  Van’a döndükten sonra  Takva her seçimden önce ‘Vergi Terkinini ısıtıp ısıtıp esnaf ve tüccarın  duygularını galeyana getirmiş, olmayacağını bile bile esnafı uçurumun kenarına sürüklemişti.  Yüksek Lisans derslerinden birini aldığımız öğrencilerinde içinde bulunduğu bir grupla buluşmasında terkinden ötürü ‘Bakana Tokat’ atmamak için kendini zor tuttuğunu  ifade ettiğini aynı dersi aldığımız arkadaşlardan duydum.

 

Necdet Takva yıllarca karşı duruş sergilediği Ak Parti’den belediye başkanı adayı olmasının içinde ne ararsanız var. Bu olgunun içine istediğiniz her şeyi yerleştirebilirsiniz.  Kendisini tanımladığı ideolojik düşüncenin bulunduğu her ortamda yerden yere vurduğu,  faşistlikle suçladığı, sosyal medya paylaşımlarında hakarete varan paylaşımlarda bulunduğu,  tarihini tamda hatırlamadığım seçim döneminde HDP’li gençler tarafından dövülen örtülü kadınların dövülmediğine dair algısal çalışmaları vb. ekleyebiliriz.  

 

BU ARADA:  “Yerel seçim gündem de yokken, ben, kardeşim ve Prof. Dr. ZT. Takva’nın ayak tandonları koptuğu için evinde geçmiş olsun ziyaretimizde, Takva'ya: 'Seni ...... Büyükşehir adayı yapmak istiyor' deyince şaşırmamış, hatta ZT’ye hitaben Salih ne dediyse hepsi doğru çıktı diye cevap vermişti. Dostluk Grubunun tekstil kentteki fabrikasının açılışında katılımcıların anlamlandırmakta zorlandığı açılışı konuşmasında  dönemin valisini yere göğe sığdırımamıştı. Bunlara rağmen, Takva’nın aday oluşu Ak Parti içindeki muhalefetten kaynaklanmış, ‘Çiftçi ismi gündemden düşsün, Takva’ya asla vermezler başkan adaylığı bana kalır’ hamleleri Necdet’in lehine  sonuçlanmış, Ak Parti tarafından çağrılmadan üç gün önce ben……. diyen Takva, bir solukta adaylığı kabul etmişti.   

 

Büyükşehir adaylığını alıp Van’a geldiği günün sabahı baş başa yaptığımız kahvaltıda konuştuklarımızı açıklarsa onaylamaktan kaçınmam… 

 

VATSO seçimlerinden  sonra elime geçen Takva grubunun fişleme defteri mi? Neler yok ki?.  Takva Niccolò Machiavelliyi okumuşsa da, ya anlamamış  yada çok yanlış anlamış.  

 

Devamı gelecek…

 

 

Haberin Fotoğraf Galerisi

Yorum EkleM.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi