11 Haziran 2020
DTP'li Başkanın Vali Karaloğlu Minnettarlığı ve Teşekkürü
Demokrat Toplum Partisi Özalp Belediye Başkanı Durmaz'ın, Van Valisi Karaloğlu'na minnettarlığının ve teşekkürünün gerekçesine şahit oldum.

DÜNDEN BU GÜNE ANILARIM -3-

 

HDP Van Milletvekilinin Diyarbakır'a Vali olarak atanan Münir Karaloğlu hakkında yazdıkları ve deprem döneminden kalma iftiralara işareti o süreci hatırlattı. Halk üzerinde tahakkümü devam ettirmek isteyen bazı HDP’lilerin  Diyarbakır’a Vali olarak atanan Münir Karaloğlu korkusunu anlıyor, iftiraları hariç endişelerini yorumlayabiliyorum. Münir Valinin halkla ilişkileri, devlet adamılğı ciddiyeti, halka hizmeti, insan merkezli pratikleri, halkı kendi tekellerinde tutmak isteyenlerin pekte hoşlanmayacağı vali örneğidir. 

 

Van Valiliği döneminde Münir Karaloğlu'nun yaptığı kalıcı hizmetleri onlarca kez yazmış, kültürel çalışmalarını sizlerle paylaşmıştım. Karaloğlu’nun halkla kurduğu gönül ilişkisi ve gönül inşası,  gündelik yaşamını yalan ve iftira üzere kuranların art niyetlerini kursaklarında bırakan panzehirdi. Vali Karaloğlu'nu halkın gözünden ve gönlünden düşürememeleri , art niyetlilerin travmatik histerisi olmuştu. Karaoğlu halkının ‘Baba Valisi’ydi.  

 

Bir ziyaretimizde, bir bayın: ‘Sayın Karaloğlu DTP’lilere fazla yüz veriyorsunuz’ tepkisine ‘Sayın bay….. Ben Van halkının valisiyim cevabı’ hala kulaklarımda.

 

Zamanın Özalp Belediye Başkanı Murat Durmaz’ın başkanlık odasında haftalık yayınlanan ‘Gastevan Gazetesi’ için röportajdaydık. Röportaj bitmiş, gündelik konular üzere konuşurken, Durmaz bir şey unuttuğunu, unuttum dediklerini anlatarak ‘Van Valisi Münir Karaoğlu’na teşekkürü eklememizi rica etti.

 

Zamanın DTP Özalp Belediye Başkanı Murat Durmaz: Vali Karaloğlu’na hangi konuda gittiysem her türlü desteği sundu. Bizi fazlasıyla zorlayacak  halı saha sorunumuzla ilgili her türlü talimatı ve desteği verdi, sonuçlanıncaya kadar takip etti. Münir Vali hizmet söz konusu olduğunda parti ayrımı yapmadan her türlü desteği sunuyor. Münir Valiyle kim sorun yaşıyorsa, sorunlu kişi odur. Münir Karaoğlu’na minnettarım. Münir Karaoğlu’na çok teşekkür ediyorum. ‘demişti. İlgili haber 'DTP'li Özalp Belediye Başkanı Durmaz'dan Vali Münir Karaloğlu'na teşekkür' soputuyla yayınlanmıştı. 

 

Kent merkezinin çokta zarar görmediği ama her türlü hizmeti aldıgı deprem döneminde oldukça ağır seyreden kanser tedavime rağmen Van’daydım. Çokta kimsenin olmadığı, halkın çoğunluğunun deprem korkusundan Van’ı terk ettiği zamanlarda Münir Karaoğlu gece 24’lere kadar her tarafı denetliyor, halkın rahatı için gece gündüz çalışıyordu. Vatandaş olarak şahidim, şahidiz.  Tüm çağrılarına rağmen, dönemin belediye başkanı ortak harekete yanaşmamıştı.

 

DTP yöneticileri deprem döneminde gelen yardımları kilise aracılığıyla halka dağıttırıyor, halkın kiliseye yönelmesi yönünde ilginç bir tavır sergiliyordu. Böyle bir şeye neden giriştiklerin şu an çözümlemiş olsam da, o zaman çokta anlam verememiştim.

 

FEÖT’nün Amerikancı kanadı firarı Emre Uslu deprem döneminde kafayı Münir Valiye takmış, bu günün sahtekar kalem ve kelam münafıklarınında içinde olduğu grubun iftiralarını yazılarına taşımıştı.  Telefon görüşmesinde Emre Uslu’ya Van’da yaşanan gerçekleri tüm boyutlarıyla dakikalarca anlatmış, AFAD Van İl Müdürü  Cafer Giyik'ten  gerçekleri öğrenebileceğini söyleyerek Cafer Giyik’le görüştükten sonra tlf Emre Uslu’ya vererek gerçekleri öğrenmesini ve atılan iftiranın ortaya çıkması için uğraş vermiştim. Fetö kaçağı Emre Uslu dönemin  AFAD Van İl Müdürü  Cafer Giyik’le konuşmasına rağmen iftiralarına devam etmiş, mahkeme kararıyla tüm iftiraları tekzip edilmişti.   Van’da son bir kaç yıldır sağa sola her türlü iftirayı atan sahtekâr vatanseverler o dönem örgütlü bir şekilde  Emre Uslu’ya tamamı iftia içerikli bilgi aktarımına devam ettiler. Art niyetli Emre Uslu gerçekleri duymuş olsa da, Van'da oluşturduğu (bu günün kahramanları(!)) çeteyle iftira ortaklığına devam etmişti. 

 

Ben ve dönemin Karagündüz Köyü Muhtarı Özer Polater Ankara Çukurambar Mado’da şu an FETÖ kaçağı Önder Aytaç’la bir araya gelmiş, Emre Uslu’nun Münir Valiye iftira attığını, iftiralarıyla kötü niyetli insanlara koz verdiğini, bu günün sahtekâr kalem ve kelam münafığı kahramanlarının(!)  o zaman aktardığı bilgilerin kin ve öfkeden kaynaklandığını anlatmaya çalışmıştık. (Bu  aralar kentin başına bela olan kalem ve kelam münafıkları) o zaman FETÖ’cü Emre Uslu'yla iftira ortaklığıyla kentin başına bela olmuşlardı. Bu günün vatansever görünümlü iftiracıları (!)  devletin deprem sonrası Van'a yaptığı hizmetlere darbe vurmaktan imtina etmemişlerdi. 

 

DTP’nin alan ve algı hakimiyetine rağmen Münir Karaloğlu Van'da valilik yaptığı dönemde halkın teveccühü, istismar edilen alanların tamamını kapatması, halkla aynı  sofrada, aynı masada oturması, halkla  duygudaşlık üzere anlaşmasında rahatsız olanlar bu gün saldırıya geçenlerdir. Munir Vali’nin Diyarbakır Valisi olarak atanmasından sonra  bazı HDP’li vekil ve yöneticilerin kaygıları ve iftiraya yönelmeleri bundandır. Sayın Karaloğlu’nu yakından takip eden bir gazeteci olarak ‘Karaloğlu’nun samimiyeti ve içtenliğinin halk üzerinde ki pozitif etkisine yüzlerce kez şahit olmuşumdur. 

 

Böyle bir iklimde iftira maya tutmuyor.  Sayın Karaloğlu,  Rabbim tüm hayırlı işlerinizde başarılı kılsın, neslinize bereket versin.  

 

BİR ÖNCEKİ YAZIM:

Necdet Takva- Fişleme Defteri- Başkanlık Seçimi -1-

Yorum EkleM.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi