13 Kasım 2017
BDP VAN İL EŞ BAŞKANI YAŞAR 'KİMİN HANGİ PARTİYE OY VERECEĞİNİ BİLİYORUZ'
BDP Van Eş Başkanı Figen Yaşar, Van’da hangi evde kaç oy kullanılacağını ve bu oyların kime verileceğini bildiklerini söyledi.

BDP Van Eş Başkanı Figen Yaşar, Van’da hangi evde kaç oy kullanılacağını ve bu oyların kime verileceğini bildiklerini söyledi.
 
Salih Geçken’in Tutku Radyo’da hazırlayıp sunduğu ‘Farklı Açıdan’ programına konuk olan Yaşar, Ak Parti milletvekili ve il başkan yardımcısını kendilerine iftira attığını bir gazetenin de buna alet olduğunu belirtti.
 
BDP seçimi kaybeder diye korkunuz var mı?
BDP her seçimde oylarını artıran bir partidir. Biz bütün çalışmalarımızı bitirdik. Depremden sonra yerlerin taşınmasına rağmen çok ciddi çalışmalar yaptık. 
 
Van’da şu anda hangi evde kaç kişi yaşıyor ve kaç tane oy kullanılacak biliniyor. İşin açıkcası kime oy vereceğini de tespit etmiş durumdayız. Bizim manevi gücümüz var.
 
Bu çalışma parti çalışmasından ziyade biraz istihbarı çalışma olmuş gibi.
Yok yok.  Biz teknik işlerde detaycı çalışıyoruz.
 
Kadın BDP’de neden bu kadar önemli?
Barış ve Demokrasi Partisi kadını siyasal ekonomik ve toplumsal anlamda kadını topluma kazandırma anlamında çabaları var. Bölgemizde kadın her alanında çok gerilere itilmiş. BDP burada kadını eşit şartlarda renk boyutuyla toplumun her alanında ortaya çıkarıyor.
 
Temsiliyet noktasında kadınlarımız daha önce daha azdı. Bu yıl BDP temsiliyet noktasında kadınlara daha fazla yer verdi. Van’da dört seçim noktasında sadece kadın adaylarla çıkıyoruz. Erciş, Özalp, İpek Yolu ve Edremit’te sadece kadın aday adayları müracaat edebilir. Buralara erkek adaylar müracaat edemez. Kadın adaylarımız diğer ilçelere de de aday olabilirler.
 
Van Büyükşehir ile Başkale belediyesi için ön yoklama yapılacak. Burada halk kadını isterse kadın adaylarla seçime gidilecek. Diğer ilçelerimizde de delege yoklaması yapacak, delegenin vereceği karar sonucu belirleyecek. Güçlü kadın adaylar buralara müracaat ederse onlarında kazanma şansı var.
 
Barış ve Demokrasi partisi dün açıkladığı seçim startı adayların başvurusuyla ilgilidir. Teknik anlamda biz dün itibariyle bütün çalışmalarımızı tamamladık.  İl ve ilçe seçim komisyonlarıyla köy seçim komisyonlarımız kuruldu. Üç dört aylık yapılan çalışmalar sonucunda bölgenin fizibilite raporu çıkarıldı.
 
Acıyı en çok çekenini kadın olduğunu söyleyen bir hareketin mensubunuz. Şu anki yaklaşımınız kadını ödüllendirmek yönünde atılan bir adım mıdır?
Geçmiş sürecin en büyük acısını kadın yaşadı. Gözünden koruduğu evladını toprağa verdi. Bütün anneler için söylüyorum. Kadını ödüllendirmek yaklaşımınız doğru. Siyasal anlamda ödüllendiriliyor diyebiliriz. Biz kadını ileriye taşımak için mücadele ediyoruz.
 
Kadının çocuklarına karşı sorumlulukları var. Aktif siyasette bulanan kadın çocuklarına karşı olan sorumluluklarını yerine getirememekle onlara haksızlık yapmıyor mu?
Çocuklarıma karşı sorumluluğum ne kadar varsa, bu partiye oy veren gençlere karşı sorumluluğumda var.  Benim için toplumsal görev daha kutsaldır. Benim duyarlılığım anne oluşumdan kaynaklanıyor.
 
Partiniz bir önceki seçime kıyasla çalışmanız daha pasif gibi gözüküyor?
 
Şu an yaşanan barış süreci bizim için daha önemlidir. Biz bunu daha fazla önemsiyoruz. Sürecin daha sağlıklı yürüyebilmesi için daha fazla mücadele ediyoruz.
 
Bir önceki seçimlerde seçime 22 kala çalışmalara başlamıştık. Matematiksel çalışma sonucu dört tane milletvekili çıkardık. Beşinci milletvekili çıkarma şansımız vardı. Tabi biz bazı şeyleri riske etmek istemedik.
 
Matematiksel çalışmalarınızı takdir ediyorum. Bunu mahalle mahalle sokak sokak nasıl yapıyorsunuz?
Yayının başında söylemiştim. Bizim çalışmamız aylar önce başlamıştı. Dün itibariyle teknik çalışmalarımızı sonlandırdık. Bütün bölgede fizibilite çalışması yapıldı. Tek tek evler tarandı. Kaç evde kaç oy kullanılıyor. Bildiğiniz depremden sonra adres değişiklikleri oldu. Bunlarla ilgili ciddi çalışmalar yaptık. Basınla paylaşmadık. Süreç bizim için daha önemli. Ölümler her şeyden daha önemlidir. Ölümler olduktan sonra 14 belediyeyi kazanmak anlam ifade etmez.
 
Paketten sonra KCK’li arkadaşlarınız serbest bırakıldı? Bunu nasıl okudunuz?
 Başbakan demokratik siyasetin önü açılacak denmişti. Bakın Van milletvekili Sayın Kemal Aktaş hala cezaevinde, burada bir hak gaspı yok mi? Bizim bunu daha önce duymuştuk. KCK tutuklularının bırakılacağını biliyorduk.  Ceza evlerinde ağır hasta olan tutuklular var. Onlar için bir şeyler yapılmalıydı. Daha samimi bir şeyler yapılmalıydı? Seçim dönemi kadar küçük paketlerle halkı kandırmaya çalışacaklar. Seçime kadarda devlet bir adım atmayacak.
 
Bu yapılanları samimi olarak görmüyor musunuz?
Samimi bulmuyorum. İki hafta süren Van KCK davası vardı. Ben takip ettim. Çok komik şeyler vardı. Çok trajik komik şeylerle yargılandı bunlar. Bırakılmaları normaldi. Sürecin yavaş yavaş ilerlediğini söyleyenlerinde haklılık payları var. Biz sürecin tıkanmasından korkuyoruz. Orta doğuda yaşanan bu kanlı çatışma Türkiye’ye sıçramıyorsa bunun görmek gerekir. Sayın Öcalan’ın çok samimi bir şekilde sürecin yürümesi için katkı sunuyor. Ama hükümet küçük şeylerle halkı kandırıyor. .
 
Geçmişte çocuk katili falan denirdi. Çocuk katili söyleminden sayın söylemine geçildi. Bu bile çok büyük bir gelişme değil mi?
Kürt halkı haklarını yaptığı mücadele sonucu aldı. Kürt halkı çok fedakarlık yaptı.
 
Kürt halkı bir fedakârlıkta yapıp kendi özel okullarını kendisi yapsın. Ön ayak olsun. Canların toprağa düşmesinden daha önemli değil mi?
Kaç tane Kürt çocuklarını özel okula gönderebilir. Bakın binlerce insan hayatını kaybetti. Bu haklar verilmedi. Bu halk bunları aldı. Birkaç yıl önce sayın Öcalan demek suçtu. Türkiye bunları söyleyenleri mahkûm etmişti. Şimdi Türkiye mahkûm oldu. Birde karşılıklı samimiyet olmazsa bu sorun çözülmez. Bir taraf samimi davranmazsa bu iş çözülmez.
 
Süreç başladığından beri sınıra askeri yığınak yapılıyor. Korucu kadrosu artırılıyor. Ben dünyanın hiçbir yerinde böyle bir sistemin olduğunu tanımıyorum.
 
Kemal Kılıçdaroğlu’nun bile okullarda okunan andın kaldırılmasına tepki gösteriyor.
Kılıçdaroğlu bile partisinin ne kadar küçüldüğün farkında.
 
Konytenır kentte kalanlara kira yardımı sözü verildi. Orada eylem yapan arkadaşlar bunu kabul etmedi. Ev istiyorlar.
Açlık grevinin ikinci günü bunu duydum. Ben belediye başkanı ve Milletvekili Nazmi Gür birlikte gittik. Oradaki arkadaşlara durumlarının ne olduğunu sorduk. Bakın modern bir şehri göbeğinde ilkel bir yaşam var. Kadının biri kız çocuğunun saçlarının bitlemesinden korktuğu için kökten kazıtmış. Orada bulunan kişiler bilinçsiz bir şekilde bedenlerini ölüme yatırmışlar. Özdal Üçer’in açıklamasından sonra orada bulunan arkadaşlar ölüm orucunu bitirip açlık grevine devam ettiler.
 
Bölge hastanesi başhekimine gittik. Oraya bir ambulans tahsis edilebilir mi dedik. Onlar yardım edemeyeceklerini söylediler. Mobil hastane oluşturabilir miyiz? Günde üç defa tatbikat yaptık. Bir buçuk iki dakika oraya yetişebiliyoruz dendi. Sağlık müdür yardımcısını ziyaret ettik. Bu durumdan haberdar olup olmadığın sorduk. Ambulans istedik. Onlarca talebimize olumlu cevap vermedi.
 
Sayın Valimizden randevu aldık. Sayın Vali orada maddi durumu iyi olan insanlar olduğu gibi, maddi durumu kötü olan kişilerde var. Araştırma sonucunda gerekli yardım yapacaklarını söylediler.
 
Valiliğin kira yardımını kabul etmediler.
Bize daha önce söz vermişlerdi ama bu güne kadar hiçbir şey yapılmadı.  Sakat çocuğu olanlara ev verilecek dendi. Hala bir şey yapılmış değil.  İnsanlar içinde güvensizlik var. Bunlar kışın ortada bırakılmaktan korkuyorlar. Ben Sayın validen bu konuyla ilgili teminat istedim. Bu insanlara o güveni verin dedim.
 
Ak Parti Van il başkanı yardımcısı Hekim Karabıyık’ın ‘Fakirin çorbasına siyaset karıştı’ sözünü Şehrivan gazetesi manşete taşımış. Ben Tabipler Odası Başkanı Çetin Kotan’a, Mazlum Der, KESK, İHD VE TMMOB’un olduğu bir toplantıda BDP olarak mağduriyetleri dile getireceğimizi söyledim. Önümüzde seçim olduğunu parti olarak bu işin içine girmeyeceğimizi orada söyledim. STK’lar olarak siz bu insanlarla ilgilenin dedik.  Basın açıklaması yaptık. Gülşen Orhan ve Hekim Karabıyık konteynır kente gittiklerini söylemişler. Bu doğru değil.  Haberde ziyaret ettiklerini, orada birkaç kişinin orada BDP’nin eylemi devam ettirdiklerin yönünde konuşulmuş. Biz bunu ispata davet ediyoruz. İspat etmezlerse yasal işlem başlatacağız.
 
Sizin de gazeteyi tehdit ettiğiniz söyleniyor?
Asla böyle bir şey yok. Bunu da ispat etsinler. Basın aracılığı ile yazılı metin olarak sunduk. Ben Şehrivan Gazetesini taraf tuttuğu gazetecilik ilkelerine uymadığı için gazeteciler cemiyetini göreve çağırdım. Bende gazetecilik yaptım. Bir haber yapılmadan iki tarafa sormak lazım. Birde o sözü tırnak içinde yazmayıp direkt manşete taşımışlar.
 
O siz Hekim Karabıyık ’ınmış
Söz yazıldığı zaman tırnak içinde yazılır.  Şehrivan bunu direkt manşete taşıyor.
 
Hedefin siz olduğunu mu düşünüyorsunuz?
Kesinlikle. Seçim öncesi mutlaka bu tür şeyler yaşanacak. Ben diyorum ki siyasette bir ahlak ölçüsü vardır.
 
Figen Hanım bir kesimde Şehrivan Gazetesini BDP’li olmakla suçluyorlar. Bu arkadaşlar iki arada bir derede kalmış
Ama BDP uzak değil ki onu bize sorabilirdiler
 

Yorum EkleM.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi