13 Kasım 2017
Harmancı 'Demokratikleşme paketine karşı çıkmak doğru değil
Tutku Radyo’da Salih Geçken’in hazırlayıp sunduğu programa konuk olan gazeteci Adil Harmancı, açıklanan demokratikleşme paketinde bazı yeniliklerin olduğunu söyledi.

Tutku Radyo’da Salih Geçken’in hazırlayıp sunduğu programa konuk olan gazeteci Adil Harmancı, açıklanan demokratikleşme paketinde bazı yeniliklerin olduğunu söyledi.
 
Harmancı paketi değerlendirirken, kişisel görüşlerden ziyade ortak gerçekçi görüşleri yansıtmaya çalıştığın ‘Bu  pakette hiç bir şey yoktur’ deminin gerçekçi olmadığını belirtti. Bu paketle sorunların çözüleceğine inanmanın da gerçekle bağdaşmayacağını söyledi. 
 
Harmancı ‘ Andımınız kaldırılmasını ve Özel okullarda da olsa ana dilde eğitimi önemsiyorum. Özel okullarda eğitime izin verilmesi irdelenmesi gerekir. Diğer başlıklarıda göz önünde bulundurursak hiçbir şeyin olmadığını söylemek pek doğru değil. Bu güne kadar mücadele ettiğiniz  isyan ettiğiniz bazı istemlerin gerçekleşmesine karşı bu tavrı sergilerseniz kendinizle ters düşersiniz. Bunu toparlamak zordur. Çelişki var. Bakın bu paket devrim değildir. Eksiklik çok fazladır.
 
Kürt sorununun tanımlanması çok önemlidir. Kürt sorunu sadece Türkiye sınırları dahilinde olan bir sorun değildir. Suriye ya da Irak’ta yaşanan en küçük bir sorun Türkiye’ye yansımaları oluyor. Bu sorunu hükümet yada BDP ile sınırlarsanız birilerini başarılı yada diğerlerini başarısız olarak değerlendirirsiniz.
 
Ben Ak Partinin Türkiye’de yaptıklarının kendi iradeleri dışında gerçekleştiğini düşünüyorum. Ortada doğu daki gelişmeler AK Partiyi bunu yapmaya zorladı. Bu dönem olmasaydı . 
 
Uzun süredir başlatılan sürecin önceside var. Herkes bu sürece herkes durduğu yere göre değerlendiriyor. Şüpheli bulanlar var. Yetersiz bulanlar var. Hiçbir anlam ifade etmediğini ifade edenler var. Zamana yayılmasını  söyleyenler var.
 
Bizde bu değerlendirmeleri toptanlayarak değerlendirilyoruz. Kendi görüşünü dile getirenlerin paralelinde dile  getirmektense farklı düşünceleride harmanlayarak genel değerlendirmeye çalışıyoruz. 


Yorum EkleM.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi