04 Aralık 2017
BİR VANLI OLARAK BENİMDE GURURLANMA HAKKIM YOK MU?
Van’da son zamanlarda yapılan yatırımlar, sivil örgütler tarafından yapılan organizasyonlar heyecana neden oluyor. Bize kıyasla devletin imkanlarından daha fazla yatırım alan bazı illerle aramızdaki makas aralığı böyle giderse kısa sürede kapancaktır.

Geçmişte takılarak zaman ve enerji kaybının tekrarındansa, güne sunulacak katkıya odaklanmak daha faydalı olacaktır. Keşkelerin bir katkısı olmadığı gibi, yoğun eleştirilerde enerji kaybından başka bir şey değildir. 

 

Uzun aradan sonra Kapıköye gittim. Bir Vanlı hatta Özalplı olarak  Kapıköy Sınır Kapısının yeniden inşası o kadar mutlu etti ki. Şu anki harabeyle kıyaslanmayacak kadar modern bir kapının yapımı geç kalınmış bir hak olsa da en büyük müsebbibi başta Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi olmak üzere geçmişten bu güne kadar katkısı olan herkese teşekkürü zorunlu kılıyor.

 

Zamanın Saray Belediye başkanı Ünal Beyin daveti üzere gittiğimde Kapıköy Sınır Kapısını ilk kez görmüştüm. Henüz inşaat aşamasında olsa bile şu anki yapıyı hayal etmediğimiz için mevcut yapı bana çokta kötü gelmemişti. Modernizasyondan sonraki halini düşünemiyorum.

 

Kapiköy’ün yeniden yapımı,kentin turizmine sunacağı katkıyla birlikte kentin imajına da ciddi katkı sunacaktır.

 

Bir Vanlı olarak gururlandım. Başta Fatih Çiftçi olmak üzere emeği olan herkesten Allah razı olsun. 

 

 

VİŞAD’IN VAN’DA Kİ TEKNOLOJİYE DAVET’İ

 

VİŞAD genel Başkanı Ahmet Fatih Hatunoğlu’nun öncülüğünde Van’da düzenlenen ‘Teknolojiye Davet Bilişim Zirvesi -2’nin teknolojik gelişmeye dikkat çekmesi önemsenecek bir zirveydi.

 

Teknolojik yatırım ve üretim ülkelerin en önemli kazanç kalemini oluşturmaktadır. Van’da ki yatırımcıların yada üretimle uğraşanların teknolojik bilincine  sunacağı en ufak katkı kentin ekonomisine olumlu katkı sunacaktır.

 

 

SERMAYE GÜVENLİ LİMANI SEVİYORSA BUYURSUN VAN’A GELSİN

 

Uluslararası Altın Kentler Derneği Başkanı Cenap Tuncer'in öncülüğünde Van'da ilki düzenlenen 1. Van Kent Ekonomisi ve Yerel Kalkınma Zirvesi de kent için önem arz eden faaliyetler arasındaydı.

 

Kentin ekonomik gelişimine katkı sunabilecek fikirler, artı katma değer yaratabilecek yatarımlar dile getirildi.

 

Zirvede de belirttiğim gibi Vanlı iş adamlarının azda olsa Vanlılık bilinciyle hareket etmesi gerekir.  Vanlı iş adamları diğer iş adamları gibi sadece kara odaklanacaklarsa bizimde duygusallıktan kaynaklı sevgi ve saygıyı geri çekme hakkımız olduğunu unutmamaları gerekir.

 

Van’daki bütün nimetlerden faydalanacaksın, söz konusu yatırım talebi olunca ‘Sermaye güvenli limanı sever’ diyeceksen bu olmaz.

 

Vanlılar Vanlı iş adamlarını Vanlı oldukları için Zirveye Davet ediyorsa, Vanlı iş adamları da Van'a yapacakları yatırımı en başta Van olduğu için yapmalıdır.

 

Vahşi kapitalist ideolojinin 'Sermaye güvenli limanı sever' sözü de baydı artık. Güvenlik açısından hiç bir sorunu olmayan Van'da 'Sermaye güvenli limanı sever' tekrarından vaz geçsek diyorum. 

 

'Sermaye güvenli limanı sever' diyen  Vanlı iş adamlarına, SERMAYENİZ VAN'A GELMİYORSA O HALDE SİZE ne diye kentt ne diye belediye başkan adayı yada milletvekili adayı oluyorsunuz diye sorma hakkımız olur değil mi?

 

Bu kentte tek kuruş yatırım yapmayın ama buranın tüm nimetlerinden faydalanmak isteyin.  Sizcede şık durmadı değil mi?

 

Yorum EkleM.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi