19 Mart 2018
Van'a hizmet eden bürokrat ve siyasilerin birliği Van'ı şen eder
Van gelişimde ve atılımda 'ZİRVE' yapacağı bir dönemin içinde geçiyor. Bu fırsatı kaçırmak, kentin gelişim ve atılımda ki kaybına; fırsatın kaçmasına neden olmak, Van’ın ve Van’da yaşayanların hak gasbının korsanı olmaktır.

Van özelinde bir daha içinden geçtiğimiz dönemin ahengini ve birlikteliğini yakalamak aynı tondaki hizmet birlikteliğini kurmak mümkün olmayacaktır.

 

Aynı ahengin tonuyla hareket edebilecek belediyeler birlikteliği, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi’nin, Cumhurbaşkanı Danışmanı Gülşen Orhan’ın, Başbakan Danışmanı Adnan İnanç’ın, hükümet nezdinde abi konumunda olan Van Milletvekili  Beşir Atalay’ın, hizmeti ilke edinen Vali Zorluoğlu’un, Van’daki hizmetleriyle öne çıkan Van YYÜ Rektörü Prof.Dr Peyami Battal’ın, sosyal belediyecilik farkındalığıyla hizmet eden Cemil Öztürk, Atif Çiçekli'nin, Tuşba ve Gevaş Belediyelerinin kendi imkanları doğrultusunda hizmete eşlikleri, kurum yöneticilerinin azmi, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının  uyumu ve birlikteliği kentin tüm alanlarda ‘PİK’e yakınlığının en önemli fırsatıdır. Bu fırsatı en üst düzeyde faydaya dönüştürülmesi için yoğun çalışanların varlığı şükrandır. 

 

Van'ın hizmette ve atılımda 'ZİRVE' ye çıkmasına 'PİK'e ulaşmasına engel olacak tek şey 'BİRLİKTELİĞİN TAM SAĞLANAMAMASI-KORUNAMAMASI' olur.

 

Van'a ve Van'da yaşayanlara hizmet söz konusu olduğunda, Van için hizmete talip ve hizmet için görevlendirilen güçler ortak payda etrafında bir araya gelmek zorundalar. Hamd olsun güç ehlinin çoğu bu konuda hassas  davranmaktadır.  Ki, bu zorunluluk üstlenilen sorumluluk gereğidir. Mecburiyet kurumsal ve siyasal talebin bir sonucudur. 

 

2019’dan sonra özellikle yerel yönetimlerde bu aheng birlikteliğini yakalamak imkânsız gibi gözüküyor. Bir çok seçilenin hizmeti hiçte önemsemediğine bizzat şahit olduk. Niyet hizmet olmayınca, hizmette hasıl olmuyordu. 

Açıkça ifade etmek gerekirse, adım adım aheng birlikteliğinin bitimine doğru yol alıyoruz. Yoğun çalışıldığını görüyor, dualarımızla eşlik ediyoruz. Kentin hizmette  ‘ZİRVE’ hakkının 2019 sonrasına  bırakılmamasını rica ediyoruz. Bazılarından da Van'daki bu hizmet şevkine ve aşkına , hizmete yönelen enerjinin başka alanlara kaymasına neden olmamalarını şiddetle talep ediyoruz.  

 

Vali Zorluoğlu’nun, belediye başkanlarının, başkan vekillerinin, aydınların, entelektüellerin, basın mensuplarının, bürokratların, STK’ların, topluma hizmet etmek isteyen erlerin ‘ENERJİLERİNİ’ hizmete yönlendirmek ‘İSLAMDIR’ ‘İRFANDIR’ ‘ERDEMDİR’ 'MEDENİYYETTİR' ‘KENTLİLİK BİLİNCİDİR’ ‘SİYASAL VE BÜROKRATİK SORUMLULUKTUR’  ; aksi yönde hareket ‘ALLAH’A, VE İNSANA İHANETTİR’

 

Önde gidenler, arkada gelenlerden daha birleştirici, daha bütünleştirici, daha sabırlı, daha adil, daha mütevazi, daha aydın, daha entelektüel, daha 'DOĞRU', daha 'ADİL' olmak zorundalar. 

 

Geride gelenler, önde gidenlerden daha birleştirici, daha bütünleştirici, daha sabırlı, daha adil, daha mütevazi, daha aydın, daha entelektüel, daha 'DOĞRU' daha 'ADİL' olmamaları gerekir.

 

Siyasetin varlığı halka hizmet içinse, bürokrası devletin halka hizmet eden görevlisiyse, siyaset ve bürokrası halkın hakkını kendi duygularının önüne koymak zorundadır. Varlığını avama borçlu 'HAVAS' varlığını borçlu olduğu 'AVAMIN' hakkını gözetme zorunluluğu vardır. Bu hakkı gözetmeye mecburdur.

Van'a hizmet için yoğunlaşan enerji ve şevki kırma, gereksiz alanlarda harcanmasının nedeni olmamalıyız. Böyle bir  hakkımız yoktur. 

 

Velhasıl, geleceğin doğru inşası Allah’a, geleceğin ifsadı Şeytana hizmetse;

Van'ın 'İNŞASI' Allah'a; Van'ın 'İFSADI' Şeytan'a hizmet diye düşünüyorum. 

Van'ı ve Vanlıyı ŞEN edeni; Allah şenlendirsin

 

 

 

Yorum EkleM.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi