26 Kasım 2018
VAN'DAKİ ART NİYETLİ HAMLELERE DİKKAT
Kimin hangi düşünceye hizmet ettiğinden emin olmak için, pratiklerinin kimin işine yaradığına bakmak yeterli olur diye düşünüyorum.

Birilerinin ısrarla ve inatla iftiralarla güçlendirerek yazdığı yazılar, bir gazetenin iftiralarla yoğrulmuş bu yazıları halka ulaştırması başta Ak Parti içinde fitne oluşumuna,  oluşan fitnenin yaygınlaşmasına ve yalanlarla oluşturulan bu yalan algı HDP'nin lojistiğine katkı sunar. Ak Partililer arasında onulmaz fitne gedikleri oluşturan ve  HDP'nin eline güçlü kozlar sunan bu hamlelerin sahipleri katkı ve fayda da Ak Partili olması mümkün mü? Değil der gibisiniz...

 

Van'da önceki yıllarda yapılan seçim sonuçlarına  bakıldığında iki partinin, AK Parti ve HDP'nin yarıştığını görüyoruz. Van’da aldığı oy oranı ile birinci parti konumunda olan HDP’nin Van’da kazanacağı belediye sayısı aşağı yukarı tahmin edilebilir. 

 

Böyle bir sosyo-politik bir ortamda, Van’da HDP’nin tek rakibi Ak Parti’nin içindeki güçlü simaları ve isimleri  yıpratmaya yönelik 'iftiralarla güçlendirilmiş' yazlıar ve hamleler HDP’nin lojistik hanesine artı katkı olacaktır.

 

Kalem ve kelamla paylaşılan iftirayla güçlendirilmiş  algısal manipülasyona yönelik kara propaganda aynı zamanda  rakibin de kullanabileceği güçlü bir koz olacaktır. İftiralarla güçlendirilmiş bu tarz kara propagandalar rakabette çok önemli bir kozdur. Çünkü iftiralarla güçlendirilmiş iddialar rakip partinin taraftarından geldiği için toplumda kabulü daha kolaydır.  Yıpratmaya yönelik  bir algısal çalışmayla, 'bunların hepsi böyledir' gibi bir genelleme fırsatı da sunmaktadır.  

 

Ayrıca kalem ve kelamla paylaşılan iftiralar aynı siyasal hareketin içinde fitneye ve ayrışmaya neden olacaktır. Yani hem karşı rakibe güçlü bir koz sunulurken, aynı hareket içinde bulunanlar arasında ayrışmaya ve çatışmaya neden olacağından iki kayıp birden yaşanacaktır.  Bu kayıpların yaşanacağını bilmek için siyaset sosyolojini okumaya ya da stratejik düşünmeye gerek yoktur. İki güçten birine vurulan her darbe rakibe sunulan bir  destektir.

 

Kendisini Ak Partili diye tanımlayan birinin Ak Partinin yereldeki değerli isimlerine ısrarla ve inatla iftira dolu saldırısı,  HDP’nin seçim dönemlerinde kullanacağı malzemeye dönüşür, Ak Parti içinde fitneye neden olur. Kendisini Ak Parti şalıyla örten kişinin her iftirası  HDP’nin seçimde çok rahat kullanabileceği güçlü kozdur. Çünkü iftira yüklü bu saldırılar Ak Parti cenahından gelmiştir.

 

Van'daki oy oranı aşağı yukarı tahmin edilen ve kazanacağı belediye sayısı tahmin edilecek  HDP’yi ve HDP adaylarını tartışmayan, önceki yıllarda HDP’ye yakın bir derneğin başkan yardımcılığını yapan, KHK kararıyla kapanan bir tv’de yaptığı konuşmalarla bir HDP’linin diline benzer konuşmalar yapan kalem ve kelam ehli  bu gün Ak Partiye yakın bir çok isme iftira atıyorsa, bu kişiliğini art niyetli olma ihtimalinin düşünülmesi gayet normaldir. Yöntem ve mantığın FETÖ’ye benziyor olması dikkat çekicidir.  Dürüst görün, lider konumundakileri yıprat. Atılan iftiralarda ısrarlı ol. Birlikteliğı yıprat. Yıpratmak için iftira atma yöntemi tüm kötü niyetlilerin ikiz kardeşi gibi gözüküyor.

 

Çokta uzatmaya gerek yok. Van özelinde Ak Partinin güçlü isimlerine iftiralarla saldırı Ak Partiye hem içeride hem de dışarı da kaybettiriyor. Atılan iftiralar HDP’nin elindeki kozu güçlendirirken, Ak Parti içinde tartışmalara ve fitneye neden oluyor. Ak Parti içerden güç kaybederken, rakipleri elde ettikleri kozlarla Ak Partiyi daha rahat yıpratabiliyorlar.

 

Van'daki güçlü karakterlere iftiralarla saldıran, iftiralarını yaygınlaştırmak için ısrarcı davranan, Ak Parti karşıtlarının suyuna sabununa dokunmayan kahramancıklara birde bu gözle bakılması, üstü kapalı gibi gözüken bazı gerçeklerin görülmesine katkı sunabilir. 

 

SOSYAL MEDYA'DA GÜNDEM

 

 

AK Parti eski il başkanı Abdullah Aras'ın:

"Van BŞB Başkanlığı için Ak Partili olmayanların ismini dillendirmek adaylık için teklif götürmek bu partiye yapılan en büyük hakerettir. Yolda bulduklarımızı  birlikte yürüdüklerimize tercih edilmemeli" paylaşımı gündem oldu. 

 

 

Ak Partili olmayan birine BŞB adaylığı teklifi götürmek,Van'da Ak Partiye gönül vermiş herkesi aşağılamak, bu partiye gönül vermiş herkesi yetersiz görmek, kuzuyu kurda teslim etmektir. 

 

HER SEÇİM DÖNEMİNİN KİRLİ ALGILATÖRLERİ

 

 

Yorum EkleM.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi