08 Eylül 2022
Van’ın Katil Ermenileri ve Bruki Aşireti

Kürtler arasında yaygınlaştırılmaya çalışılan Ermeni hayranlığı ve sempatizanlığının arkasında Kripto Ermeniler olduğunu düşünüyorum.  Kürt postuna bürünen Ermeniler bu yöntemle, Kürtlere yaptıkları zulümleri unutturmak isteseler de tarih bunu unutturmuyor.

 

Bir Kürt olarak tarihten öğrendiğim gerçek şu ki, 1915-1918 tarihleri arasında Taşnaksutyun Terör Örgütünün Ermeni katilleri Doğu illerinde kadın, çocuk, hasta ve yaşlı ayrımı yapmadan yüzbinlerce Kürdü öldürmüş, binlerce Kürdün namusuna el uzatacak kahpeliği de yapmıştı. ABD'li tarihçi Justin McCarthy, kitaplarında; Rus General Mayewski,  raporunda bunlara değinmiştir.

 

İçimizdeki kripto Ermenilerin, Kürt kimliği altında Ermenilere zülmedildi, Ermeniler katledildi yalanına cevap olur mu bilemem ama atalarımızın yaşadığı acı travma şu ki;

Van, 3 yıl boyuncu Rus-Ermeni işgalinde kalınca, Katil Aram Manukyan komutasındaki katiller kadın, çocuk, yaşlı hasta demeden çoğunluğu Kürt yaklaşık 80.000 kişiyi katlettiler. Camilerimizi yakıp yok ettiler. Tarihi zenginliklerimizi silmek için tüm şehri yerle bir ettiler. İşgal altındaki illerden çoğunluğu Kürt yaklaşık 500.000 kişi ölmemek için yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldı. Ermeni mezaliminden ötürü yaklaşık 500.000  kişi yerini yurdunu terk etti. Hastalık, yokluk,  soğuk ve Ermeni  saldırıları nedeniyle bunların da önemli kısmı hayatını kaybetti. Taşnaksutyun'un eli kanlı katilleri üç yıl boyuncu zulmün her türlü yöntemini uyguladılar. Vahşi hayvanların bile yapmayacaklarını yaptılar. 

 

Ermeniler, 1915-1918 tarihleri arasında Van, Ağrı, Kars, Erzincan, Erzurum, Bitlis ve birçok ilde hür türlü zulmü yaptılar. Akıttıkları insan kanıyla küçük gölcükler oluşturdular. İnsanları diri diri yaktılar. Parçaladılar. Derilerini yüzdüler. Namuslarına el uzattılar.  Kadınlar namuslarını kurtarmak için şu anki seyir tepesinden aşağı atlayarak intihara kalkışmışken, biz onların kiliselerini tarihi miras diye onardık.

 

Ermeni katiller, 1917 Rus Bolşevik ihtilalinden sonra Ruslar çekilince kaçmak zorunda kadılar. Çünkü Taşnaksutyun Terör Örgütünün Ermen katilleri çoğu Kürt yüzbinlerce insanımızı katletmişlerdi. Bize ait tarihi ve doğal değerlerimizi yerle bir etmişlerdi. Zorunlu göçle tehcire maruz kalan yaklaşık 500.000 Kürdün toprağını işgal etmişlerdi.  Bugün mazlum diye bize yutturulan Taşnaksutyun’ un katil Ermenileri binlerce Kürdün namusuna bizzat el uzatacak alçaklığı bile yapmıştı.

 

Atalarımız gelmeden kaçan Ermeniler bu kez Erivan’da huzur içinde yaşayan Bruki Aşireti mensuplarına saldırmadı mı? Brukilerin Lideri Bedir Beyi ve yüzlerce Brukiyi şehit etmediler mi? Brukanlar Ermeni zulmünden kaçarak önce İran’a daha sonra Türkiye'ye sığınmak zorunda kalmadı mı?  Erivan'da huzurla yaşayan binlerce Bruki topraklarının terk etmek zorunda kalmadı mı?

 

Türkiye topraklarında çoğunluğu Kürt olmak üzere tüm bölgede yaklaşık 200.000 civarında Müslümanı, Erivan’da çoğunluğu Bruki olmak üzere on binlerce Müslümanı şehit eden Ermeniler masum, biz katil olacağız öyle mi?

 

Akdamar ve Edremit’te bulunan kiliseler şahit ki, biz onlara ait kiliseleri tarihi miras diye onardık hatta milyonlar harcadık. Daha ne olsun? Bundan öte insani değer ahmaklık olur.

 

Ermenilerle kâmil manada dost olmasak ta diaspora Ermenilerinin bize düşman olduğunu biliyoruz. Van ili dahil bu kadim topraklarda yaşayan bizleri işgalci olarak gördüklerini ve bizden nefret ettiklerini de biliyoruz.  Bunlardan ötürü, Kürtler arasında Ermeni hayranlığı yaymaya çalışanların Kürt olabilme ihtimalini dahi düşünemiyorum.

 

Sonuç yerine, 1918 yılı Temmuz ayında kurulan Ermeni Devletinin ilk başbakanı Ovanes Kaçaznuni (Hovannes Katchaznouni) bile Emperyalizme alet olduk hata yaptık derken, ısrarla faturayı bize çıkaran  okumamışlara bir şey diyemiyorum.

 

 

Yorum EkleOsman Ayşin- 1 ay önce
Ermeniler katl edildi diyen kürt görünümlü hainler müslüman ve kürt düşmanları olduklarını artık gizeyemezler.
M.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi