21 Mart 2021
HDP kapanırsa kim kazanır?
HDP'ye açılan kapatma davasından ötürü hükümete en çok saldıranlar HDP'nin kapatılmasını en çok arzulayanlardır. Yeni kurulacak parti terör algısından kurtulacak, mazlum rolüyle bölgede kaybettiği oyları koruma altına alabilecek, terör partisi algısından ötürü HDP ile açıklanamayan ittifakın önündeki en büyük engel de kalkmış olacak.
HDP'nin kapatılması daha çok ABD, Güçlü Türkiye düşmanı AB ve diğer ülkeler, FETÖ,HDP, CHP ,İYİ Parti ve AK Partinin hasmı gibi davranan diğer küçük partileri mutlu eder ve işlerini kolaylaştırır. Çünkü HDP'nin kapanması durumunda seçmen kitlesinin siyasal tercihinde çokta değişiklik olmayacak, oy tercihleri HDP yerine kurulacak parti olacaktır.  
 
CHP, İyi Parti ve diğer küçük partiler ile ittifakını güçlendirmek ve  sürdürmek isteyen HDP'li siyasiler ve siyaset mühendisleri terörle özdeşleşen HDP'nin kapatılması nihai hedeflerine engel olmayacağından çokta rahatsız olmayacaklardır.  Hatta yeni kurulacak partiyle nihai hedeflerine daha rahat ulaşma ihtimalini sağlayacağından HDP nin 'kapatılmasıiçin uğraş vereceklerdir.  Kapatılmayı gerektirecek açıklamalar ve pratiklerin bilinçli ve örgütlü bir aklın ürünü olduğu algısını bir tarafa not ederek, HDP kapanmak için çaba harcıyor kabulünü göz ardı etmeyelim.   Çünkü HDP yerine kurulacak 'parti' Türk seçmen algısındaki terör partisi kabülünden daha rahat çıkarılacak, bölgede düşen oylarını muhtemelen koruyacak, HDP binası önünde evlatları için nöbet tutan annelerin tüm dirençlerini minimize edecek, yeni kurulacak parti mazlumu oynayacağından son zamanda düşen oylarını artıracaktır. 
 
HDP'ye kapatılma davası açılmadan önce kendileriyle görüştüğüm kısıtlı sayıdaki HDP'linin 'partinin kapanmasını istiyoruz' ifadeleri dikkatimi çekmiş, HDP'ye kapatma davası açılmadan önce kısa süreli de olsa alandaki algıyı öğrenmeye çalışmıştım. 
 
HDP'li siyasiler partilerinin kapanmasını neden ister diye sorguladığım da;
1- ABD ve Avrup'nın müdahalesine umut bağlayanların olduğunu gördüm.
2- Evlatları dağa kaçırılan annelerin HDP binası önündeki nöbetlerinin HDP'ye ciddi anlamda kaybettirdiğini itiraf ettiklerini gördüm. 
3- CHP, İyi Parti ve diğer  küçük partilerle ittifakin HDP ismiyle yürüyemeyeceğini kabul ettiklerini gördüm. 
4- Türkiye siyasetine yeni bir isimle girmenin daha avantajlı olduğunu kabul ettiklerini gördüm.
Ayrıca, Pervin Buldan'ın burjuvalaştığına yönelik eleştiriler, Selahattin Demirtaş'ın gerektiği gibi sahiplenilmediği yönünde ifadeler de duydum.  
 
Kapanma davasını ABD, Güçlü Türkiye düşmanı AB ve diğer ülkeler, FETÖ ve PKK fırsata dönüştürmek isteyecektir. Bu güçler CHP, İyi Parti ve diğer küçük partilerle daha güçlü bir ittifaki oluşturabilmek için perde arkasında HDP'nin kapatılması için çaba harcayacak  aynı zamanda HDP'ye açılan kapatma davasından ötürü hükümete olabildiğince saldıracaklar. HDP, paydaşları ve ittifak ortakları açılan kapatma davasını hükümet aleyhine kullanırken, HDP'nin kapatılmasını arzulayacaklardır. Terörle özdeşleşen HDP ittifak ortaklarının içerden parçalanma nedenlerinden biri olduğu gibi kaybettiren bir yüktür.  Ortakları için HDP'yi açıktan korumak Türk seçmeninin oyunu kaybetmeyi de beraberinde getirirken, HDP'nin de en çok oy aldığı bölgede  oy kaybettiği gerçeği anketlerde görülüyor.  
 
HDP yerine kurulacak yeni partiyi PKK ile algılatmak uzun zaman alacağından ittifak partilerinin elini rahatlatacak, Türk seçmenin oyunu kaybetmemek için bu gün HDP ile ittifakını açıklayamayan CHP ve İYİ Parti, HDP'nin yerine kurulacak partiyle çok rahat ittifak kuracak; şu anki ittifaklarını alenileştirmedikleri için kenarda duran bir kısım oyu da hanelerine taşıyabileceklerdir. HDP kapatılırsa yerine kurulacak partiyle CHP, İYİ Parti ve diğer küçük partiler daha rahat ittifak kurabileceğinden isimlerini yazdığım partilerin HDP'nin kapatılmasından rahatsız olmaları beklenemez.  Aksine, ismi terörden aklanan ve kaybedilen oyları yeniden kazanan bir milliyetçi Kürt partisiyle daha rahat harekete edebileceklerinden mutlu olacaklardır. 
 
HDP kapatılırsa ABD, AB ve güçlük Türkiye düşmanı ülkeler, FETÖ ve PKK algısal saldırılarını artıracak; AB, ABD ve Güçlü Türkiye düşmanı ülkeler, FETÖ ve PKK'nın destetleriyle ilk seçimde HDP, CHP, İyi Parti, ve hükümet hasmı gibi davranan diğer küçük partilerle kuracakları ittifakla kazanabilirler diye düşünüyorum.
 
Algıladığım kadarıyla, güçlü Türkiye düşmanı ortak akıl ve siyaset mühendisleri kaybettiren HDP'yi  'KAPATTIRARAK'  'KAZANMAK' istiyorlar, diye düşünüyorum.   
 
 
Bir 1 kişi ve şunu diyen bir yazı '5 RADYO TAMARA AŞKIN YENi SOLUĞU MHZ' görseli olabilir

Haberin Fotoğraf Galerisi

Yorum EkleM.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi