16 Eylül 2022
VANTSO Seçimini Kim Kaybeder?

Son zamanlarda cevabını vermekten yorulduğum sorulardan biri 'Van TSO seçimini kim kazanır?' sorusudur. Bu yarışta altı aday olsa da üç başkan adayı ve grubu daha çok konuşuluyor.  Zahir Kandaşoğlu ve grubu, Faruk Biner ve grubu, mevcut başkan ve grubu gündemde; diğerlerinin isimleri pekte konuşulmuyor. VANTSO seçimi Kandaşoğlu ve Biner grubu arasında geçecek gibi gözüküyor. Yarıştaki en zayıf halkanın mevcut Başkan Takva'nın olduğunu söyleyebilirim. Takva toplum ve esnafta ziyadesiyle kan kaybetmiş. Bu kan kaybı kendisine seçimi kaybettirecek gibi gözüküyor.  Takva, kendisi hakkında müthiş bir öfke biriktirdiğini söyleyebilirim. Kimin kazanacağı hakkında düşüncemi paylaşamasam da Takvan’nın kaybedeceği kesin gibi gözüküyor.

 

Van’da Hangi Partiler Milletvekili Çıkarabilir?

Yeni seçim kanununa göre bir parti bir ilden milletvekili çıkarabilmek için o seçim bölgesinde kendi oylarıyla %7 barajını aşmak zorundadır. Van'da HDP ve AK Parti dışında %7 barajını aşamadığı ve aşabilme ihtimali görülmediği için Van'a tahsis edilen vekillikler iki parti arasında bölüşülecek gibi gözüküyor. Anket sonuçlarına göre bir vekil ortada olduğu gözüküyor. HDP ve AK Partinin alacağı oy oranı ortada kalan bir vekilin hangi partiye gideceğini belirleyecektir.

Van ortalamasında  dördüncü sırada yer alan  CHP’nin vekil çıkaracağız iddiası motivasyona yönelik bir açıklama olsa da gerçeklerle uyuşmayan bir iddiadır.

 

Van Emniyeti Fazlasıyla Göz Dolduruyor.

Kentin sosyo-psikolojisinde kolluk kuvvetlerinin etkisini gözlemleyen biriyim. Bir güvenlik mensubunun yaklaşımı vatandaş ve devlet ilişkisinde önemli bir role sahiptir. Kentte çiçek dağıtan, halka bilgi broşürlerle birebir uyaran, sorunları dinleyen, sorunlara çözüm bulmaya çalışan, kentin her noktasında halkla iç içe gördüğümüz polisin varlığı devlet ve vatandaş birliği için önemli bir hamledir.  Başta Van İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın’a ve kentin sosyo-psikolojisine olumlu katkı sunan toplum destekli güvenlik mensuplarına teşekkür eder kendilerini kutlarım. Ayrıca, dünya insanını uyuşturucu zehirinden kurtarmak için gece gündüz demeden mücadele eden istihbarat- narkotik ve diğer birimlerin başarılı operasyonları insanlık için değerli operasyonlardır.   Bizler için haber üreten emniyet basın birimine özellikle teşekkür ettiğimi belirtmek isterim.

 

Van Tanıtım Günleri Mümkün mü?

İstanbul Yenikapı'da Van ismiyle yapılmak istenen büyük organizasyonlar için Van Valiliği ve Van Büyükşehir Belediye Başkanının izni gerekiyor. Van Dernekler Federasyonu önceki dönem başkanı Fevzi Donat'ın zamanında böyle bir girişimi olmuş, dönemin HDP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Kaya ve dönemin Valisi bu konuda izin vermemişler. Vanlı İş Adamları Derneği dönem başkanı Fatih Hatunoğlu'nun da zamanında böyle bir girişimine onay verilmemiş.  Şu anki VANFED yönetimine de böyle bir izin çıkmadığını duydum. Van Valiliği ve Büyükşehir'in kontrolünde olmayan faaliyetere izin verilmemesininde doğru buluyorum. 

 

Van Depremi, Yağ Operasonu, Küresel Kriz ve Fahiş Fiyat

Ahlaksız fırsatçıların her dönemde olduğunu ifade eden Vanlı İş adamı G.A., Van’da yaşanan depremden hemen sonra belli ürünlerde fiyatlara yapılan zamma dikkat çektiği yorumunda; “Fırsatçılık ahlaksızlıktır. Zor zamanların fırsatçılığı ultra ahlaksızlıktır. Maalesefa, her zorlu süreçte gayri İslami ve gayri ahlaki insani pratikleri görüyoruz.  Van’da yaşadığımız depremden hemen sonra bu fırsatçı ahlaksızları görmemdik mi? Yaşadığımız depremden hemen sonra belli ürünlerde fiyat artıran ahlaksız fırsatçılığın benzerini yağ manipülasyonunda da gördük. Şöyle böyle diye açıklama yapan şovmelere fahiş fiyattan ceza yazılmadı mı?   Yaşanan sıkıntıları bahane ederek fahiş zamma yönelenler, krizi menfaate dönüştürmeye çalışan hırsızlardır. En zor anlarda bile başvurulacak kriterler vardır. Bu kriterler arasında İslami değerleri, ahlaki ilkleri, kültürel değerleri ve vicdanı ilkeleri sayabiliriz” yorumunu değerli buluyorum.

 

Yorum EkleM.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi