12 Kasım 2017
VAN’IN EN BÜYÜK EKSİKLİKLERİNDEN ‘LOBİCİLİK’ FAALİYETİ
Van’ın belkide en büyük eksiği hükumetler tarafından verilen kararları etkileme çalışması olan ‘LOBİCİLİK’ faaliyetlerinin yok denecek düzeyde olmasıdır. Bir çok konuda olduğu gibi maalesef bu noktada bir araya gelebilme enerjisine yoğunlaşamıyoruz.

VAN’IN EN BÜYÜK EKSİĞİ ‘KENT LOBİCİLİĞİ’ 

 

Van’ın belkide en büyük eksiği  hükumetler tarafından verilen kararları etkileme çalışması olan ‘LOBİCİLİK’ faaliyetlerinin yok denecek düzeyde  olmasıdır. Bir çok konuda olduğu gibi maalesef bu noktada bir araya gelebilme enerjisine  yoğunlaşamıyoruz.

 

VAN TSO’nun öncülüğünde düzenlenen Ankara ziyaretinin bir çok açıdan  başarılı,  anlamlı ve faydalı olduğunu düşünüyorum. Lobicilik faaliyetinin yoğunşlaması için atılan ilk  adımlardan olması ve örneklem olarak kabul edilmesi  kentin sorunlarının çözümüne ve  haklı beklentilerin karşılanmasına katkı sunar.

 

Ziyaretimizin  ilk durağı   çiçeği burnunda Gümrük ve Ticaret Bakanı Yardımcısı Fatih Çiftçi beyeydi. VAN TSO başkanı Necdet Takva’nın, sorunları kendi uslubu ile aktarımı, Fatih Beyin Van’daki çözülmesi gereken sorunlarla  ilgili yapılan çalışmalar hakkında  verdiği bilgi kent adına umut vericiydi.  İcra makanımda olan Fatih Beyin sinerjisi  kentin haklı beklentilerine katkı sunacaktır. Çok kısa sürede kent ile ilgili yaptığı çalışmalar bunun göstergesidir.

 

Grup olarak  HDP Van milletvekili Lezgin Botan’ı ziyaretimiz benim içinde bir ilkti. O hareketten  gelen bir vekili mecliste ziyaret  edişimiz meclise  çokta uğramayan benim için yaşanan  ilklerdendi. Farklı düşünceden oluşan grup arkadaşlarımızın Lezgin beyin odasındaki konuşmaları genelde yerel yönetimlerin eksikliği yönündeydi. Belediyelerle ilgili bilinen sorunlar bir kere  daha tekrar edildi.  Kentin menfaatleri ortaklığında ideolojik ve fikirsel ayrışıklığın bir sorun olmaması tavsiyemize, Lezgin beyin olumlu tavrı  ayrı bir umut oldu diyebilirim.

 

Ekonomi Bakanı Cevdet Yılmaz’ı ziyaretimiz Ankara programının finaliydi.  O ziyarete OSB Başkanı Şemsettin Bozkurt, Ankara’dan MÜSİAD adına İsmail Say, Van Şoförler ve Otomobilciler Derneği Başkanı Emin Tuğrul’da eşlik etti. Sayın Cevdet Yılmaz gayet naif ve nazik ve uyumlu tavrı ile zamanımızı dolu dolu geçirdik. 

 

Hakkını yemek olmaz. VAN TSO başkanı Necdet Takva’nın (bazı konularda aynı düşünmesek bile) durum tespiti ve aktarımı çok başarılıydı.  Bakanın Takva’ya yaklaşımı ve tavrındaki samimiyette gözden kaçacak gibi değildi.  Necdet Takva'nın yaptığı durum değerlendirmesinden sonra benim, Sayın Tuğrul ve Bozkurt'un yaptığı kısa tespitlerden sonra Sayın Yılmaz'ın olabilirlerle, olabilme ihtimalı daha az olanları belirterek yaptığı konuşmanın politik destekle karşılık bulacağını umut ediyorum.

 

Yavuz Kahraman ve Faruk Biner’in keyifli muhabbeti, Kerem Oruç’un misafir hassasiyeti, Rıdvan Can’ın yol arkadaşlığı, Takvan’ın ev sahipliği  ziyaretimizin öne çıkanları arasındaydı.

 

Daha geniş bir yelpaze ile yapılacak bu tür ziyaretler kentin geleceğine ve haklı isteklerine katkı sunacaktır. Kendimiz, kentimiz ve torunlarımızın geleceği için  ‘Ortak Mefaatlerde’ birleşmek-buluşmak zorundayız. Kentin ortak menfaatleri üzerinden hiç kimsenin politik çıkarsama ve mızmızcılık yapma hakkı yoktur.

 

'Biz bu toprakları atalarımızdan miras almadık. Torunlarımızdan ödünç aldık' diye örnekler veriyorsak, o halde....

 

Yorum EkleM.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi