26 Mayıs 2020
Sayın Valim VAN TSO'ya kurban ettirmeyelim
Kentin tanıtımına katkı sunmak için yıllarını veren bir büyüğün Van merkezli düzenlenen 'Dünya Kahvaltı Günün de Vanlılar yok' tespiti, yazımın ana fikrini oluşturmaktadır.
Van Kahvaltısının kentin önemli kültürel değerlerinden olması, kentin ekonomisine kazandıracağı katkıdan daha önemlidir. Kahvaltıyla Van'ın akla gelmesi, en önemli kazanımlarımızdandır.  
 
7 Haziranda Van merkezli düzenlecek 'Dünya Kahvaltılar Günü' toplantısında Valilik yok, yerel yönetimler yok, STK'lar yok, konuyla alakalı turizm sektöründen kimse yok, bu işin alandaki emekçileri olan kahvaltıcılar yok, basın yok, odadan bir çok kişi var. Bu kadar 'yokun' olduğu bir faaliyetten Van'ın hayrına 'çok' hayır çıkmayacaktır. 
 
Van merkezli düzenlencek bu programın ev sahibi 'Valilik'olursa, Vanlıların duygusal paydaşlıklarıyla oluşturulacak sinerji daha güçlü olacağından, kentin algısal rezervine daha fazla katkısı olacaktır. 
 
Valilik öncülüğünde yapılacak bu programa şu anki VAN TSO yönetiminin asla bir araya getiremeyeceği yerel yönetimler, güçlü STK'lar, toplumda söz sahibi olan güçlü kimlikler, basının önemli kesiti ve toplumsal sorumluluğu dert edinenler bu programı sahiplenerek daha güçlü bir etkiye dönüştürecektir. Van dışındaki Vanlı örgütlenmeler bu programa  sunacakları katkı düzeyide daha yüksek olacaktır. 
 
Şu anki VAN TSO yönetimin toplumun önemli  kesimiyle kavgalı olduğu gerçeği , kentte ortak bir sinerji oluşumana da engeldir. Şu ankı VAN TSO yönetimin ev sahipliği Van Merkezli bu organizasyonu güdükleştirecektir. 
 
Van'ın yarınına etki edecek bu programı sahiplenenlerin kısıtlılığı kente zarar vereceği endişesine neden olmaktadır.  Vanlı olarak kentimizin aleyhine dönebilecek bir programa dönüşmesine müsade etmememez gerekir. 
 
Kentin bir üyesi olarak Sayın Valim'den ricam 'Dünya Kahvaltı Günü'nün kötü akibetle sonuçlamaması için bu organizasyonu Valilik denetimine  almasıdır. 
 
ÖNCEKİ YAZIM: Suikast Girişimi - Oda Seçimi - Faruk Alsaplan
 
 
Yorum EkleM.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi