12 Kasım 2017
VAN'DAKİ KÜRTLER Mİ ERMENİLERİ? ERMENİLER Mİ KÜRTLERİ KATLETTİ?
Hiçbir polemiğe girmeden, gereksiz tartışmalara bulaşmadan, Kürtlerin Ermenileri katlettiği iddiası ve Ermeni tehcirini avami bir yorum ve değerlendirmeyle tartışmak istiyorum. Akademik bilgi ve değerlendirmeden uzak avami değerlendirmeler olacak.

VAN’DAKİ KÜRTLER Mİ ERMENİLERİ, ERMENİLER Mİ KÜRTLER ÖLDÜRDÜ?

 

Hiçbir polemiğe girmeden, gereksiz tartışmalara bulaşmadan, Kürtlerin Ermenileri katlettiği iddiası ve Ermeni tehcirini avami bir yorum ve değerlendirmeyle tartışmak istiyorum. Akademik bilgi ve değerlendirmeden uzak avami değerlendirmeler olacak. 

 

Almanya’da kabul edilen 'Soykırım' iddiası her zaman olduğu gibi yerel de tartışılıyor. İşin tuhaf tarafı ‘Ermeni Soykırımı’ iddiası ‘Atalarımız Ermenileri Katletti’ iftirasıyla destekleniyor. Ha, birilerinin ataları gerçekleştirilen bir katliamda yer almış olabilir. Kendi atalarının her hangi  bir katliam ortaklığı varsa atalarını kınama hakları var. Daha küçük bir çocukken  anne annemin anlatımlarından hatırlıyorum ki, bu bölgede yaşayan insanlar katliamdan kurtulmak için göç ederek yıllarca topraklarına dönemediler. Bırakın katliam yapmayı, yada tehcire desteği yıllarca aç ve perişan yaşamışlar. Göç esnasında kardeşlerini, annesini, babasını,abisini kaybedenlerin ayrı ayrı hikayeleride var.  

 

Van ve çevre iller 1915-1918 yılları arasında Rus-Ermeni işgali altında değil miydi? Yani 1915-1918 yılları arasında buraların hakimi Ermeni-Rus güçleriydi. O tarihte buraları yöneten onlar, katil ve tehcir suçlusu biz oluyoruz. Hangi mantık bu iddiayı doğru kabul eder.  Bu gerçeği görmemek en basıt haliyle bilgi cehaletidir. Allah aşkına  en güçlü ordulardan Rusların desteğiyle buraları yaklaşık üç yıl boyunca hâkimiyeti altına alan Ermenilerin o dönemde katletmesi mümkün mü? 

 

Yanlışa inanmış beyinler, hiç düşünmezler mi? Hiç sorgulamazlar mı? Kendi ırkdaşlarını katillikle suçlarken, asıl katilleri temizlemenin gerçeklik olmadığını görmezler mi?. Van ve bölgedeki iller Ruslar’ın desteğiyle yaklaşık 3 yıl boyunca  Ermenilerin denetimindeyken, her yeri kasıp kavururken, binlerce  insanı katlederken, şu an katillikle suçlanan  insanların Ermeni çetecileri katletme güçleri var mıydı?

 

‘Yaklaşık üç yıl boyunca buraların hâkimi olan Ermenilerin, tehcir edilmeleri mümkün müdür? Allah aşkına bu nasıl bir yanılgıdır. 

 

Yorum 1: Başta Van olmak üzere bölge illeri üç yıl boyunca Rus-Ermeni denetimindeyken, bütün araziye Rus-Ermeniler hâkimken, burada yaşayan Kürtler ailelerini korumaktan bile acizken, Ermenileri katlettiler iddiası çok saçma bir iddiadır.

 

Yorum 2: 1915 ve 1918 yılları arasında bölgede yaşayan Kürtler ve diğer ırklar kendilerini ve ailelerini hayatını koruyabilmek için buralardan göç etmişlerdir. 

 

Yorum 3: Üç yıllık işgal döneminde burada 80 000 ‘e yakın insanın katedildiği bir çok kaynakta yer alıyor. Rusya’ın geri çekilmesinden sonra katliama sebep olanlar ve katliamı yapanların soydaşları korkularından buraları terk ettiler. Yaptıkları katlimaın intikmından kortukları için gittiler. 

 

Yorum 4: Kürtler Ermenileri katletti iddiası tamamen iftiradır. Bir çok tarafsız kaynakta yer alan şu gerçekliği göz ardı edemeyiz. Üç yıllık dönemde başta Kürtler ve bu bölgede yaşayan insanların geneli katliama maruz kalmış, yaklaşık 40 000’e yakın Kürt o dönemde Rus-Ermeni katliamının kurbanı olmuştur.

 

Yorum 5:  Ermenistan’ın il devlet başkanı Kaçaznuni bile hata yaptıklarını ifade ediyorken,  Kürtlerin Ermenileri katletti iddiasını seslendiren milliyetçi-seküler jenerasyon Kürtlerin ısrarı art niyetliliktir.  

 

Yorum EkleM.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi