11 Temmuz 2018
YEREL SEÇİMİN VAN SONUÇLARI NE OLUR?
Seçim tartışmalarının yaşandığı bu günlerde yerel seçime bir soluk kadar yakın olduğumuzu unutmamamız gerekir. 

Yerel seçimler erkene alınmasa bile Mart 2019’ da yapılacaktır. Mart 2019 yerel seçimlerine şunun şurasında ne kaldı ki?...

 

Van özelinde 2018 Yılı 27 dönem milletvekili seçim sonuçlarına baktığımızda, HDP Bahçesaray ilçesi hariç tüm ilçelerde oy oranı bakımından birinci parti oldu. Bu seçim sonuçları, Ak Partinin Van’a stratejik hamlelerle yoğunlaşmasını zorunlu kılıyor. Birçok ilçede HDP ile arasında açık ara oy farkı var. Açık ara oy farkının daralması için alanda her türlü doğru argümanlarda cok yoğun bir mücadeleyi gerektiriyor. 

 

Bazı ilçelerdeki oy oranına baktığımızda, HDP Edremit’te 14 000- İpekyolu’nda 31.500 Tuşba’da 15.500, Başkale’de 17.000, Çaldıran’da 13.000, Erciş,’te 17.000, Muradiye 9.000, Özalp’te 20.000 oy öndedir. Görüldüğü gibi bazı ilçelerdeki oy farkı oldukça yüksektir. 

 

Yerel yönetimlerin hizmetleri, o kentte yaşayan insanların yaşam standardını birebir etkilemesine rağmen, son 10 yıldır Van’da hizmet öncellenmedi.  Ön kabuller, tüm söylemlerin, vaatlerin ve olumlu-olumsuz pratiklerin önüne geçti. 2019 yılı yerel seçimlerinde de aynı sosyo-politik refleksin tekkerrür edeceğini düşünüyorum.

 

Kayyumdan önceki hizmetsizliğin, kayyum atamalarından sonra yapılan hizmetle ne kadar büyük olduğunu gördük. Büyükşehirde, İpekyolu'nda ve Edremit’te ve diğer ilçelerde yapılanlar, katı atık tesisi, ileri biyolojik atık su arıtma tesisi, yaklaşık 1000 km asfalt, butik sokaklar, caddeler, kent merkezinin çehresine değiştirmeye yönelik çalışmalar, gözle görülür sosyal belediyecilik hizmetleri sizlerle paylaşacağım yüzlerce hizmetten sadece bir kaçıdır.

 

Kayyum atamasından sonra Büyükşehir, İpekyolu, Edremit ve diğer belediyelerde yapılan hizmetleri, kayyum ataması olmasaydı çok uzun yıllar sonra bile göremeyebilirdik. Kayyumların yaptığı hizmetler, algılara kanıksatılmış tercihi sorgulatacak; kayyumla gelen hizmet, hizmeti göz ardı eden partiyi kendi içinde sorgulatacaktır. 

 

HDP'nin 2019 yılı yerel seçimlerinden sonraki yerel seçimlerde işinin zorlaşacağını, şu anki gibi çok rahat oy alabileceğini tahmin etmiyorum. Kayyumların hizmetleriyle birlikte modern hayatın fırsatlarından faydalanan halk, siyasal düşüncesi ne olursa olsun yaşamaya alıştığı konforundan vaz geçmeyecek hatta daha fazlasını isteyecektir.

 

HDP bu seçimde de daha şanslı ve önde gözüküyor olsa da, HDP’nin ileriki yıllarda bu kadar güçlü olamayacağına dair emareler gözükmeye başladı. Hizmeti önemsemeyen HDP'nin ileriki yıllarda oylarını kaybetme ihtimalinin çok yüksek olduğun görüyorum.

 

Ak Parti 2019 yılı yerel seçimlerinde zorlanacak gibi gözükse de, gönüllere yönelik yoğun faaliyetlerle algılarda oluşan psikolojik direnci kırabilir, hizmet desteğiyle de seçmen davranışını yönlendirebilir. 

Kalın Sağlıcakla…

 

 

 

 

 

Yorum EkleM.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi