19 Ağustos 2022
Van Kürt Siyasetinin Merkez mi Oluyor?

Siyasi liderlerin son zamanlarda Diyarbakır ve bölge illerinden  çok daha fazla Van'a ziyaretleri ve Van’da 'Kürt Sorunu' içerikli açıklamaları yazımın başlığındaki soruyu zorunlu kılıyor.

 

Kürt Sorunu içerikli mesajlar bugüne kadar genellikle Diyarbakır’da verilirdi.  Siyasi parti liderleri Diyarbakır'a gider, ‘Kürt Sorunu’ içerikli açıklamaları Diyarbakır'da yapar bu açıklama Türkiye gündeminde daha fazla yer alırdı. Son zamanlarda siyasi parti liderlerinin Van’a yoğun ziyaretleri, çoğunluğunun içerik-yöntem-program hakkında hiçbir bilgi vermese de ‘Kürt Sorunu’ içerikli mesajları Van’da vermesi bölgenin sosyo-politik psikolojisine hakım olanlarda 'neden? sorusunu zorunlu kılıyor.  'Kürt  Sorunu' içerikli siyasi mesajlar özgün ağırlığı daha baskın olan Diyarbakır değil de neden Van’da sorusunun cevabına yönlendiriyor.

 

Cevabını aradığım soruyu Tutku Radyo'da konuk ettiğim Ak Parti MKYK Üyesi Fatih Çitçi’ye de sordum.

Sayın Çiftçi soruma verdiği cevapta; “Diyarbakır daha ideolojik, daha sert, PKK ve HDP ile özdeşleşmiş bir kenttir. Orada verilecek bir mesaj Türkiye'de farklı bir tepkilere neden olur. Diyarbakır'da yapacakları açıklamayla kendi seçmenlerinden tepki alabilirler. Ondan dolayı daha yumuşak, Diyarbakır gibi ideolojik ve politik bir yapıya kavuşmamış, blok bir yapısı olmayan; demografik yapısı siyasi yapısı daha homojen, her kesime yakın, çok sert ideolojik ve siyasal kamplaşmasının olmadığı Van'dan mesajlarını verdiklerini düşünüyorum. Diyarbakır'dan ‘Kürt Sorunu’ içerikli bir mesaj verdiklerinde kendi seçmenlerinden tepki alabilecekleri endişesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Van'da verdikleri mesajda da samimi davranmıyorlar. Ne yapacaklarıyla ilgili açık bir şey demiyorlar. Nasıl bir yol haritası izleyeceklerini toplumla paylaşmıyorlar. Sadece belli bir kesime buradan bir mesaj veriyorlar. Etliye ve sütlüye dokunmadan mesaj vermeye çalışıyorlar. Buda çok samimi gelmiyor. Çok doğru gelmiyor.” dedi.

 

Daha önce Sayın Ahmet Davutoğlu’nu konuk ettiğimde ‘Kürt Sorunu dediğiniz şeyin içeriğini açar mısınız?' soruma cevap alamamıştım. Sayın Babacan’da bu konuda tatmin edecek cevap vermemişti. Sorularımız askıda kalmıştı. Çiftçi'nin dediği gibi Kılıçdaroğlu dahil içeriğe girmemişlerdi

 

Çiftçi'nin yayında; “Van'a gelip Kürt Sorunu’ içerikli açıklama yapanlar Yozgat, Kayseri, Ankara'ya geldiklerinde bu söylemlerini unutuyorlar. Bunlar samimi davranmıyorlar. Ak Parti demokratikleşme adına çok önemli adımlar attı. Sessiz devrim yaptı. O zaman çözüm sürecine karşı çıkanların şu an 'Kürt Sorunu' gibi bir kavramı kullanmaları samimiyetten uzaktır.” sözleri bu günkü ittifakın perspektifinin de tahlilidir.

 

Çözüm sürecinde birçok ili dolaşan ve birçok görüşmeye katılan biri olarak gördüğüm şu; ‘Çözüm sürecini yıkmaya çalışan, bu sürecin bitmesi için uğraşan, süreçten rahatsız olanlarla HDP’nin şu an kol kola olması; çözüm sürecini yıkanların çok net röntgenidir.  Çözüm sürecinin nihai hedefe ulaşması için Erdoğan siyasi geleceğini musallaya yatırmışken, Demirtaş, CHP-FETÖ ile birlikte ‘seni başkan yaptırmayacağız’ psikolojisindeydi. Şahidim ki 'Erdoğan yok olmayı bile göze almışken; Demirtaş, FETÖ, CHP ve ortakları Erdoğan'ı yok etmeye odaklanmıştı. 

 

 

Yorum EkleAbdulhekim Karabıyık- 2 ay önce
Sn GEÇGEN öncelikle merhabalar. Kürt sorunun çözümü İçin hatırlarsanız Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu başkanlığında bölgenin Kürt yazarları, Kürt aydınları Kürt siyasetçileri ve entellektüelleri ile birlikte son 40 yıldır Kürt meselesine kafa yoranlar bu uğurda ceza evlerine girip çıkanlar vs vs ile birlikte 22 Temmuz 2021 yılında Vanda “ Demokratik geleceğimizin inşaasında Kürt meselesinin çözümü “ adlı 1 günlük enine boyuna geniş bir katılım İle Kürt sorununun çözümü masaya yatırılmıştı ve çok olumlu yankı bulmuş, nihai bildirgesinde ise tüm katılımcıların ortak kararı doğrultusunda böyle bir toplantının aynı başlık altında 2022 yılında Diyarbakır’da yapılmasının kararı alınmıştı. 2020 Yılında “ Demokratik geleceğimizin inşaasında Kürt meselesinin çözümü “ Diyarbakır çalıştayı Vanda olduğu gibi daha geniş bir katılım İle Diyarbakır’da gerçekleştirildi ve çok olumlu bir mesafe katedildi Nihai bildirgede ise, Bu kezde Aynı Başlıkla Uygun bir tarihte İstanbulda böyle bir toplantının yapılmasının kararı alınmıştı! Bizi Kürt meselesinin çözümü noktasında diğer partilerle sakın karıştırmayın! Çünkü, Kürt sorunun çözümünde geçmişten geleceğe kılcal damarlarına kadar en iyi bilen sorunları ve çözüm yollarını tahlil eden ve çözüm sürecinde Başbakanlık yapan Sn Ahmet Davutoğlu gibi Lider vardır! Davutoğlu Kendisine Hiç bir zaman sorulacak Kürt sorunun çözümünde sessiz, yetersiz ve duyarsız kalmadığını tüm Türkiye yakinen biliyor! Bazı siyasi parti liderleri Vana geldiklerinde Kürt sorunu vardır diyorlar ama Kayseri’de Yozgat’ta Konya’da Trabzon’a gittiklerinde Kürtlerin isimlerini bile ağızlarına almayan liderleri hepimiz biliyoruz ve tanıyoruz. Gelecek Partisi olarak her yerde her ortamda ve her ilde Altını çizerek söylüyoruz Bu ülkede Kürt sorunu vardır ve bu sorunu demokratik yollarla çözecek tek parti Gelecek partisidir.Bu iradeye sahip tek parti yine Gelecek Partisidir. Not Sn GEÇGEN isterseniz bu yorumumu haber olarak ta yayımlayabilirsiniz taktir elbette ki sizindir
M.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi