12 Kasım 2017
AK PARTİNİN VAN’DA YAPTIĞI HATALAR
Seçim tartışmalarından sonra yapılan eleştirilerin haklı ama eksik olduğunu düşünüyorum.

AK PARTİNİN VAN’DA YAPTIĞI HATALAR

 

Seçim tartışmalarından sonra yapılan eleştirilerin haklı ama eksik olduğunu düşünüyorum.

 

Ak Partinin Van özelinde her yıl kaybının artmasına neden hataların temelinde ‘BİLGİ VE BİRİKEN TECRÜBE’den uzaklaşma olduğunu düşünüyorum. Bilgiden uzaklaşan yerel yapı teorik yanlışa düşerken, biriken tecrübeden uzaklaşan yapı, yaptığı pratik hatalarla kaybın artmasına neden oluyor.

 

Bütün hatalırn  bilgi ve tecrübe eksikliğinden kaynaklandığı unutmadan yapılan pratik hatalardan bana göre en önemlileri yazarsam;

 

  1. Ak Parti Van özelinde alan ve algı hâkimiyetine sahip olamadı.  Algı ve alan hâkimiyetini rakibi olan partiye kaptırdı.
  2.  
  3. Van özelinde algı ve alan hakimiyetini rakibine kaptıran il teşkilatı, üretilen propagandalara karşı direnç gösterememesi toplumsal yanılgıya  neden olurken, oluşabilecek dirençlerin kırılmasına neden oldu.
  4.  
  5. Üretilen şiddete karşı bir çözüm bulunamaması, algı ve alan hâkimiyetinin kaptırılması, üretilen propagandalara karşı sessiz kalınmasından ötürü bireyde oluşan korku ve ruhsal kırılganlıklardan ötürü sandıklar da müşahit sorunu oluştu.  Ak Parti il teşkilatı seçim günü müşahit sorunundan ötürü oluşan boşlukları dolduramadı.
  6.  
  7. Toplumsal dinamikleri ve aşiretleri içselleştirmesi gereken yapı, bireysel hatalardan ötürü bu yapıların kırgınlıklarını tabanlarına yaydı. Kırgınlıkları giderilmesi gerekirken, yaşanan duyarsızlıktan ötürü bu yapıların bireysel ve toplumsal tercihleri Ak Parti karşıtlığına dönüştürüldü.
  8. Parti içi muhalefet ve  ‘Ben’ rekabeti küskünlüklerin ve kırgınlıkların derinleşmesine, parti içi muhalefetin artmasına ve pratiksel kapışmaya neden oldu.
  9.  
  10. Siyasal tecrübesizlik ve bilinçsiz yönlendirmelerden ötürü, toplumda etkin olan gruplar küstürüldü, adaylıkları onaylanmayan aday adayları oluşturulmak istenen kıskacın rüzgârına bırakılarak rakiplerini iştahına terkedildi.

 

 

Ak Parti Büyükşehir adayının ve birlikte çalıştığı grubun bu seçim sürecinde en büyük hatayı yaptıklarına inananlardanım. Buna rağmen bu kaybın nedenini bir iki kişiye bağlamanın doğru olmadığını düşünüyorum. Örneğin Başkale’deki bu oy farkını Ak Parti Van il teşkilatına bulunana birkaç kişinin hatasından kaynaklandığını ama bunun büyükşehir adayından kaynaklanmadığını biliyorum.

 

Ak Parti Van özelinde hiçbir zaman ardında bu kadar küskün ordusu oluşturmamıştı. Bunu kabul ediyorum. Ama Van’ın Özalp ilçesinde ki oy farkının büyükşehir adayından kaynaklanmadığın biliyorum.

 

NOT: Israrla düşüncemi soran arkadaşlar var. Ak Parti Van İl teşkilatının  istifası hakkında ne düşündüğümü merak ediyorlarmış. Ben başta Büyükşehir adayı ve kadrosunun, il teşkilatının öz eleştiri yaparak AK Parti Van il teşkilatından uzaklaşmalarını bekleyenlerdenim. Ne olursa olsun Abdullah Aras gitsin de diyenlerden değilim. Aras gidince yerine kimin geleceği önemli. Aras gittikten sonra Aras’ı aratacak kişiler gelecekse, yönetim bundan daha kötü olacak Aras kalabilir. Ama  Aras kalacak olsa dahi alt birimlerini mutlaka izole etmelidir. Düşüncem bu. 

Yorum EkleM.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi