12 Kasım 2017
VAN'IN VALİ BABASINA SELAM SÖYLE
Van’da yaşayanların gönül dünyasında ‘Vali Baba’ ‘Vali Abi’ olarak iz bırakan Van eski Valisi Münir Karaloğlu’nu ziyaret ederek hasret giderdik. Hasbihâllerle geçmişteki güzel günleri yad ettik.

BABA VALİ BABAYA SELAM SÖYLE

 

GEZİ-YORUM /  Van’da yaşayanların gönül dünyasında ‘Vali Baba’ ‘Vali Abi’  olarak iz bırakan Van eski Valisi Münir Karaloğlu’nu ziyaret ederek hasret giderdik.  Hasbihâllerle geçmişteki güzel günleri yad ettik.   

 

Van’ın ‘Vali Babası’ ‘Vali Abisi’ olan Sayın Karaloğlu, Van’daki mesaisinin önemli kısmını dezavantajlı grupların daha mutlu bir hayat sürmesi için mücadele ettiğini bilen gazetecilerdenim. Kendi döneminde Vali Yardımcısı olarak görev yapan Sayın Mehmet Özel’i ziyaretimizde bize ‘Sayın Vali Van’daki yetim ve dulları bizlere emanet etti. Üstümüze hak yükledi’ demişti.

 

Sayın Karaloğlu’nun, Van’da yaşayanların algısındaki gelişime öncülük etmesi, turizme katkı sunacak onlarca yapı ve kentin gelişime katkı sunacak projelerin üretilmesi kente yapılacak en önemli hizmetlerdi. Bence en önemlisi ‘Devletin şefkat elinin varlığını yaşatarak öğretiyor olmasıydı.

 

Van’da en uzun süre Valilik yaparak rekor kıran Sayın Karaloğlu şu an Bursa’da daha yoğun bir tempoyla çalışıyor olmasına rağmen Van’a olan ilgisinin devam ettiğini, Van’ı ve Van’da yaşananları sorarken sanki bir evlada olan özlemi gideriyordu. Bildiği ve takip ettiği Van’ı birde bizden dinlemiş oldu. Van’ı ve Van’daki gelişmeleri konuştuk. Her gelişmeden duyduğu memnuniyet tebessüm olarak, bizim olumsuz diye dile getirdiklerimiz ise hüzün olarak yüzüne yansıyordu.

 

 Kendisini ziyaret etme isteğimi evde konuşunca dezavantajlı gruptan olamayan oğlum ve kızım baba bizden ‘Vali Abi’ye mutlaka selam götür, yoksa sana kırılırız’ demeleri çocuklarda oluşan algının resmidir. Telefon görüşmesinde çocuklara ‘Münir Valinin size selamı vardı’ söyleminden sonraki çığlıkları ise ‘Ümmeti yetimi Kürtlerin’  yaşadıkları coğrafyada,  devletin şefkat elinin kalplerde yeşerttiği sevgidir, aşktır.

 

Sayın Karaloğlu’nun katıldığı bir temel atma törenine eşlik ettik. Korumaların bizlerle birebir ilgilenmesi, bizim teşekkürlerimize rağmen Sayın Valimizin misafirlerimle ilgilenin ayakta kalmasınlar diye talimat verdi.’  demelerini buyurun siz yorumlayın. Van’dan ziyaretine giden iki yerel gazeteci ve kardeşime bu kadar ilgi alaka gösteren bir Vali’nin o insanı halini kalbinizden gelen yorumlarla siz adlandırın.

 

Van’daki heyecanı Bursa’da da gördüm. Korumaları ve basındaki arkadaşlar Sayın Karaloğlu’nun halkla iç içeliğinden oldukça memnunlar. Van’da halk adamı olan Vali Karaloğlu Bursa’da da halk  adamı. Van’da halk tarafından sevilen Karaloğlu, Bursa’da da halk tarafından çok seviliyor. Ziyaret ettiğimiz esnaftan dinliyoruz Karaloğlu’nu. Van’da yaşayan art niyetlileri çıkarın iki şehrin halkıda aynı şeyi söylüyor. Vali Karaloğlu’nun tayini Van için büyük kayıp, Bursa için büyük bir kazançtır.

 

Tabi Sayın Karaloğlu’nun Bursa’da görev yapmasından sonra Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Karaloğlun’dan ötürü Bursa’ya olan ilgisi de cabası.

 

Sayın Karaloğlu ilginiz ve misafir perverliğinizden ötürü ben, kardeşim Veysel Geçken ve Halim Almalı size ve ekibinize çok teşekkür ederiz. Van’da yaptığınız hizmetler,  Baba şefkatiyle Kürtlerin başını okşamanız, Van’dan ayrılmanıza rağmen hala bizi unutmamış olmanız, kimse kusura bakmasın ama bizim şu ana kadar gördüğümüz en büyük ‘İNSANİ DURUŞTUR’

 

Birde yerel seçimin bu kadar kızıştığı dönemdi. A.Halim Abinin Bursa keyfi var ki, inşallah bir başka yazıda.

Yorum EkleM.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi