12 Kasım 2017
ÇALDIRAN SEYAHATİNDEN İZLER
Çiçekli Belediye Başkanı Yılmaz Kılıç’la birlikte Van’ın Çaldıran ilçesindeyiz. Amacımız Ak Parti Çaldıran Belediye Başkanı ve adayı dostumuz Ferma Yıldırım’ı ziyaret edip muhabbet etmekti.

ÇALDIRAN SEYAHATİNDEN İZLER

 

GEZİ/YORUM  Çiçekli Belediye Başkanı Yılmaz Kılıç’la birlikte Van’ın Çaldıran ilçesindeyiz. Amacımız Ak Parti Çaldıran Belediye Başkanı ve adayı dostumuz Ferma Yıldırım’ı ziyaret edip muhabbet etmekti.

 

Hayatımda bir ilk, bir seçim bürosuna gitmek Çaldıran’da nasip oldu. Bir seçim bürosunda haliyle konuşulanda seçim süreci ve sonuçlarla ilgili tahminlerdi.

 

Masamızda oturan bir kişinın (daha önce yıllarca başka bir harekete çalışmış) yaptığı tespitler dikkatimi çekince konuşulanlara kulak kesildim. Van’ın “…. Mahallesinde akrabalarım var” dedikten sonra “Bıktık artık. Bu halk huzur istiyor. Biz daha önce Ak Partiye oy vermiyorduk. Haksızlık yaptığımızı düşündüğümüz için bu yıl Ak Partiye oy vereceğiz. Van’daki akrabalarımda bu yıl Ak Partiye oy verecekler. Bence Ak Parti bu yıl farkla büyük şehri kazanacak” diyordu. Gerekçelerini birbirinin ardına sıralıyordu. İtiraf etmek gerekirse yaptığı yorum ve tespitleri  bu güne kadar ne okumuşlardan duymuştum nede bizim toplumun aydınlarından. 

 

İkinci bir ilk daha, siyasal bir hareketle bir ev ziyaretine katılmaktı. İran’ın hemen dibinde bir köydeyiz. Çeşit çeşit yemeklerin ikramın ardından sonra, çay ikramıyla birlikte köylü vatandaşların konuşmaların dinliyorum.

 

Bir önceki seçimde Ferman Yıldırıma oy vermeyen köylülerin, Çaldıran Belediye Başkanı Ferman Yıldırım’ın yaptığı hizmetleri dile getirmeleri ve diğer konuşmalar dinlerken oyları cepte görmenin ne kadar hatalı bir durum olduğuna bir kere daha şahit oluyorum.

 

Köylüler konuşup taleplerini dile getirirken, alışkanlıktan olsa gerek beden dillerine dikkat ettim. Hepsi de samimiydi. Zaten samimi olmasalar bir önceki seçimde başka bir partiye silme oy verenler o köydeki vatandaşlar Ak Partiye  belediye meclis üyesi verirler miydi?

 

Köy dönüşünde başka bir köydeyiz. Oralardaki heyecan Van merkezde yaşanan heyecandan çok ileri düzeyde olduğuna şahit olduk. Bu heyecan bu çalışma azmini Van’da hiçbir partide yok diyebilirim.

 

İftira kampanyaları maalesef oralarda da var. Parayla oy satın alınıyor cinsinden laflar ediyorlarmış. Falan aileye bu kadar verilmiş. Filan aileye bu kadar verilmiş gibi doğru olmayan iftiraların verdiği iftiralar kısmı rahatsızlığa neden olmuş.

İki parti mensuplarının karşı karşıya gelerek kavga etmeleri halkın tamamına yakınını rahatsız etmiş. Farklı partilere oy veren köylü vatandaşlarda iki parti mensupları arasında yaşanan bu kavgadan oldukça rahatsız olmuşlar. Kavganın hiç kimseye bir şey kazandırmayacağını söyleyen vatandaşlar, sertlik yanlısı kişilerin  halka zarar verdiğini, Kürt halkının faydasına olmadığını seçim sürecinde şiddete yönelenlerin ortak tepkiyle dışlanması gerektiğini söylüyorlar.

Yorum EkleM.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi