12 Kasım 2017
‘DEMOKRATİK İSLAMLA ’KÜRT İSLAMI' OLUŞTURMA ÇABALARI
‘İSLAM’ en basit tanımıyla Hz Peygamber (as)’ın Allan’ın izniyle dünya üzerinde kemale erdirdiği dindir’ diye tanımlanabilir.

‘DEMOKRATİK İSLAMLA ’KÜRT İSLAMI' OLUŞTURMA ÇABALARI

 

‘İSLAM’  en basit tanımıyla Hz Peygamber (as)’ın Allan’ın izniyle dünya üzerinde kemale erdirdiği dindir’ diye tanımlanabilir.

 

Her aklı başında insanın kabul edeceği gibi İslam’ın iki vazgeçilmezi yani olmazsa olmazı Allah (cc) ve onun son elçisi Hz. Muhammed (sav) dir.   Ümmetin önderi olan Hz. Peygamber’in ümmetine ulaştırdığı mesajı kendi anlamı dışına çıkarmak yada, İslami değerlendirmeleri Peygambersiz (as)  yapmaya çalışmak İslam'ı İslam olmaktan çıkarır.  Oluşturulan yeni düşünceye  İslam densede yeni oluşturulan düşünce  yapay bir din olur. 

 

Peygamber  (as) Allah’ın dinini anlatmak ve yaşatmak için halk arasına karışmaya başladığı günden bu güne kadar değişik stratejilerle ‘Saf İslam’ sulandırılmaya çalışılmıştır. Bu saldırı bazen İslam kimliği ile yapılırken, bazende İslam karşıtlığı gizlenmeden yapılmıştır. İslam kimliği ile yapılan İslam düşmanlığı maalesef halkın zihnini daha çok karıştırmıştır.

 

Sanki Allah’ın dini eksikmiş gibi bir algıya neden olacak tanımlamalar tarihsel süreçte olduğu gibi Allah'ın dinine dine karşı açılan savaşın yeni versiyonundan başka bir şey değildir. Bölgemizde yaşayan halkın büyük kısmı  ‘DEMOKRATİK İSLAM’ kavramının ‘ALLAH’IN DİNİNİ’ sulandırmaya yönelik bir çalışma olduğunu, İslam’ın  ‘SAF’ ve ‘ARI’ anlamından ve misyonundan soyutlanarak, arzu edilen eylem ve söylemlere hizmet için dönüştürülmeye çalışıldığı düşüncesi toplumün zemininde güçlü bir şekilde hissediliyor.

 

İnsanlar  bilerek ya da bilmeyerek yaptıkları çalışma yada oluşturdukları algı ile  yapay dinlerin oluşumuna hizmet ederler. Yaptıkları çalışmalarla oluşan yapay dinin farkına  bile varılmayabilir. Oluşturulmaya çalışılan yapan din ‘Oluşturulmaya çalışılan algının’ hizmetine sunulan, oluşturulmak istenen algıya hizmetten başka bir işe yaramayan din haline gelir. 

 

Bir bilenin ‘ Birkaç gün önce Van’ın .... ilçesinde düzenlenen ve ’DEMOKRATİK İSLAM’ tanımlamasıyla isimlendirilen organizsayonun 'Gerçek İslam'a  hizmet etmediği  iddiası dikkatimi çekti. “Neden?! Sorusuna cevaben: “ Kürdistan’da bu güne kadar   IŞİD’in yaptıkları İslam olarak gören bir tek İslami yapılanmaya rastlamadım. ‘DEMOKRATİK İSLAM’ gibi hiçte İslami olmayan söylemlerle yola çıkanlar İslam’ı neden İŞID dışında gündeme getirmediler.  Bu güne kadar İslam’ı söylemlerle İŞID üzerinden yeni bir din söylemi oluşturmaya çalışlar onlarca masum insanın ölümün sebep olan 6-7 Ekim olaylarının gayri İslami olduğunu, halka yaşatılanların zulüm olduğunu İslam'ın bunu asla tasvip etmeyeceğini dile getirdiler mi? Bu nasıl islam ki sadece istenilen yerde ortaya çıkıyor, daha sonra tatile çıkar gibi bir daha gündeme getirilmiyor. Gerçek din bütün zulümleri lanetler. Yapay din, işine gelen zulmü lanetlerken; kendi düşüncesiyle ters düşen zulmü görmezden gelir. Hz Muhammedin kemale erdirdiği dinden ayrı yapay bir din oluşturmak istiyorlar.’ tespiti yabana atılacak tespitlerden ve değerlendirmelerden değildi. 

Yorum EkleM.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi