06 Temmuz 2018
VAN SEÇİM SONUÇLARI VE KÜRT MİLLİYETÇİLİĞİ -2-
VAN SEÇİM SONUÇLARI VE KÜRT MİLLİYETÇİLİĞİ -1-  başlıklı ilk yazımda bölge özelinde Van'da 'Kürt Milliyetçiliğinin' kazandığını 'Hizmet Siyasetinin’ kaybettiğini yazmıştım. Bu güne kadar yapılmayan hizmetlere rağmen, HDP'nin tercih edilmesini de iddiamın gerekçesi olarak ifade etmiştim.

KÜRT MİLLİYETÇİLİĞİ gerçekliği göz önünde bulundurulmadan 'Seçmen Tercihini' yorumlamanın ve seçim sonuçlarıyla ilgili yapılacak her türlü değerlendirmenin eksik olacağını belirtmiştim.  

 

Kürt Milliyetçiliğini PKK/HDP ile sınırlamak doğru değildir. Kürt milliyetçisi, PKK/HDP yandaşı olduğu gibi- karşıtı da olabilir; Toplumda kendisini Seküler-Muhafazakar hatta dindar Kürt olarak tanımayanlarda vardır. 

 

VAN’DA AK PARTİNİN OYUNU ETKİLEYEN OLUMSUZLUKLAR

 

Van seçim sonuçlarını Kürt Milliyetçiliğinin etkisini göz önünde bulundurduğumuz da:

Van ve bölgede tabanda genişleyen Kürt Milliyetçiliğinin görülmemesi, tabanda zemin bulan Kürt Milliyetçiliğine karşı strateji ve yöntem geliştirilmemesi;  hizmetin yeterli olacağı inancı-düşüncesi oy kaybına neden olmuştur. 

 

Irak'ı Bölme Hamlesinin' Ortadoğuyu parçalamak isteyen HAÇLISİYONİST ittifakın önünü açacak bir referans olduğu, Irak'ın bütünlüğünü korumanın Ortadoğu coğrafyasını korumak olduğunu, parçlama planına karşı duruşun Kürtlere karşı duruş olmadığı, bölgenin huzurunu korumanın Kürtlerin de huzurunu korumak olduğu, Ortadoğu bütünlüğünü korumanın Türkiye'yi de korumak olduğu gerçekliği topluma anlatılamadığı için, Kuzey Irak Müdahalesi Van’da yaşayan bir çok Kürt’te kırgınlığa neden oldu. Giderilebilir kırgınlık, giderilmedi.

 

Van özelinde AK Partili siyasilerin yaklaşık son sekiz yılda halkın önemli bir kesimine gitmemeleri, alanın çok önemli bir kesimini terk etmeleri, kendilerini partiye kapatmaları, halkta hoş karşılanmayacak şaibelere isimlerinin karışması, belli başlı büyük aşiretleri ithamlarla suçlayarak onları dışlamaları-itmeleri, Ak Parti içine yerleştirilen art niyetli insanları tespit edememeleri  bu günkü oy kaybına neden olan  en büyük siyasi hatalar silsilesidir.   

 

Kürtlerin çoğunluğu, MHP'ye pekte sempatiyle bakmamaktalar. Kürt varlığının uzun süre reddi-küçümsenmesi Kürtlerde oluşan psikolojik tepkinin en önemli nedenidir. Alanda Kürt Milliyetçiliğini yaygınlaştıranların uzun yıllar boyunca Türk Milliyetçiliğine yaptıkları vurguyu unutmamak gerekir. Yerleşmiş duygulardan ötürü, Türkiye özelinde Ak Parti için hayati olan bu birlik bölge özelinde Ak Parti aleyhine olmuştur. 

 

Küçük bir ayrıntı olduğu için gözden kaçsa da, Van’da Ak Parti ve MHP seçim ofislerinin yan yana olması, MHP seçim bürosunun özellikle kalabalıklaştırılması belli bir kitleyi endişelendirmek için yeterli olmuştur. Kürt Milliyetçiliği üzere propaganda yapanlar bu endişeyi yaygınlaştırarak seçmen tercihini yönlendirme fırsatı bulmuşlardır. (Van özelinde oy kaybına neden olan küçük hatalardan en büyüğünün bu olduğunu söyleyebilirim)

 

Ak Partili siyasilerin kapı ziyaretleriyle oy dönüşümü olabileceğine yönelik yoğun çalışmalarının yeterli görülmesi, büyük aileler üzerinde etkisi olan aile büyüklerinin göz ardı edilmesi hata olarak değerlendirilebilir.

 

Ak Partinin şu anki yönetiminin içindeki uyumsuzluğun ve truva var iddiasının azda olsa olumsuz etkisi olmuştur. 

 

Kardeşlerimin bana kırılacağını bile bile, Küresunnilerin çok fazla ön plana çıkarılması, güvenilir millet algısı oluşturulması, eleman alımında kıyak geçiliyor iddiaları Kürtler üzerinde olumsuzluk yaratmıştır. Bu algı bir an önce yıkılmalıdır. Bürokratlar daha dikkatli ve duyarlı davranmalıdır. Küresunni ve Kürtler arasındaki duygusal mücadele ve gönül kopukluğu ayrıştırıcı yorumların zeminini müsait hale getirmektedir. 


Van özelinde, Ak Parti içindeki Milliyetçi ve Dindar Muhafazakarların aile içi rekabeti, volumu yüksek milliyetçi söylemler Van’ın demografik dağılımında yarattığı olumsuz etki göz ardı edilmemelidir.  

 

Ak Parti listelerinde ‘ERTUŞİ AŞİRETİNDEN’ bir kişi olmalıydı. Belli bir zaman diliminden sonra gönül uyumu ve dönüşümüne katkı sunma ihtimali yüksek olmakla birlikte, algılarda Kürt Milliyetçisi ön kabulu-yargısı ile mahkum edilen-itilen Ertuşi Aşiretlerinden uzatılan el tutularak haksız ve olumsuz algı kırılabilir, çekim merkezi oluşumuna katkı sağlanabilirdi.  Ön yargılı defans-itilme ve algısal mahkumiyetin siyasi ve aşiretsel rekabetten kaynaklanma ihtimali göz ardı edilmemelidir. 

 

Ak Parti geleneğiyle uyumlu, Seküler Kürt Milliyetçilerini etkileyecek bir adayın varlığı, Ak Partinin Van’daki propaganda gücünü artırabilir, kapanmış kapıların ve gönüllerin aralanmasına aracı olabilirdi. 

 

Bazı bürokratların bilinçli yada bilinçsiz hataları, boş kadroların Van dışından getirilen, bölgenin soyso-psikolojisine ve kültürel dokusuna yabancı bürokratlarla doldurulması olumsuz etki yaratmıştır.  Yerel seçimlerden sonra zaten 'GİDECEKLER' inancı bu güne kadar Ak Parti lehine mücadele eden kişi-kişilerde sinerji kaybına neden olmuştur. Sinerji kaybı alan çalışmasını etkilemektedir. 

 

PORİ SİPİ'NİN : EN ZOR ZAMANLARDA DAHA GÜVENİLİR ŞEHİRLERDE YAŞAYAN VE ÇALIŞANLARIN; VAN'DA GÖĞSÜNÜ İNANDIĞI DEĞERLERE SİPER EDENLERE KAHRAMALIK DAYATMASI KABUL EDİLEBİLİR BİR HATA DEĞİLDİR.'  

 

Vatanımız bir, bayrağımız bir; kültürlerimiz farklı...

 

Bu güne kadar Kürt Milliyetçiliğine direnen Kürtlere Türk Milliyetçiliği dayatmak , Kürt Milliyetçilerinin bu güne kadar yapamadıklarına HİZMETTİR. 

 

Her türlü milliyetçilik 'BÜYÜK TÜRKİYE'NİN' ve 'KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİN' önündeki en büyük ZEHİRDİR.

 

Kültürel farklılıkların farkında olmak, ülkenin geleceğine selamet tohumları ekmektir, cümleleriyle yazımızı sonlandıralım. 

Kalın sağılcakla...

 

 

Yorum EkleM.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi