08 Aralık 2018
NECDET TAKVA'NIN VAN BÜYÜKŞEHİR ADAYLIĞI -1-
VAN TSO Başkanı Necdet Takva’nın AK Parti Van Büyükşehir Adayı olarak açıklanmasından sonra Van’da dozu yüksek yorumlar ve tartışmalara şahit oluyoruz.

Uzun zaman önce yazdığım bir yazıda dört isim telaffuz etmiş, Ankara’da Sayın Çelik ve Çiftçi’nin Van’da Sayın Battal ve Takva’nın konuşulduğu yazmıştım. Listemde dört kişi vardı. Takva’nın algı sürecindeki en büyük destekçisini bildiğimde, biliniyordu.

 

Takva ile ilgili en çok merak ettiğim bir soruyla ‘Kendisi üzerinden onlarca değere iftira atan haysiyet yoksunu kişiliksizlerle diyaloğu ‘Başkan adayı oldum herkesle iyi geçinmek zorundayım’ pratiğiyle mi olacak? ‘Başkan adayı olsam da, zor  zamanlarımda bana desteklerinden ötürü haysiyetsizce saldırıya ve iftiraya uğrayan kişilere saygımdan ve insanı değerlerin gerekliliğinden ötürü, zor zamanın dostlarına iftira atan onur , haysiyet ve şeref yoksunu iftiracılarla ilişki düzeyim, haysiyetsizlerle olması gerektiği gibi olacaktır’ pratiğiyle mi olacaktır.

 

Birkaç başlıkla irdelenmeye çalışacağım yazıma, Takva’nın atanmasıyla birlikte Ak Parti ve  HDP cenahında ‘güncelleştirilen literatürde’  özgür irade ve konjonktürel hamleler göz ardı edilerek ‘İhanet’ damgasını vurdu.

 

HDP cenahından Takva’yı sağ gösterip sol vurmakla eleştirenler, ihanete varan literatürle suçlayanlar Necdet Takva’nın düşünsel değerlendirmelerine ve bireysel özgürlüğüne tahammülsüzlükle birlikte, yıllardır HDP’ve HDP tandaslı partilerin özü ve ruhu diye Kürt Milliyetçiliğine rağmen, yıllarca tabanını zinde tutmak için söylem ve pratikleriyle suçladığı sol jargonla beslenmesine rağmen kodlarında ve dokularındaki Türk Milliyetçilğinin hakim oldğu CHP ile ortaklaşma çabalarını, HDP’deki radikal değişimi ve kodlarındaki kopuşu, tabandaki maddi ve manevi kaybı olanların ‘ihanet kabul’ ettiği pratikleri görmezden gelerek yapılan değerlendirmeler toplumsal karşılığı düşük tepki olarak gözüküyor. 

 

AK Parti il özelinde ‘Bedel Ödemişler’ varken ‘bizden olmayanın’ tercihi ‘İhanettir’ psikolojisi de birkaç alt başlık altında değerlendirilebilir.

 

1--AK Partinin kendi içinde hiç kimse yok muydu? gibi yaklaşımların, Van özelinde 'Ak Parti kendi içindeki değerleri bilinçli ve örgütlü bir şekilde yıpratma kampanyalarına neden destek verdiye' eklemlemek gerekir. Van özelinde bu tarz olumsuz pratiklerin haysiyetsizler aracılığıyla yüksek dozlu haysiyetsizlikle sürdürüldüğünü duyuyor, bazı pratiklerinde buna işaret ettiğini görüyorduk. Bazı siyasilerin ‘haysiyetsizlerin iftiralarla güçlendirdiği haysiyetsizliklerini güncelleştirilerek siyasi arenaya taşıması ve algısal bulanıklık oluşturmak için toplumsal karşılıkları böyledir’ gibi algılarla kullanılması…    

 

2--Kabul etmeyecekleri bilindiği halde farklı isimleri gündeme taşıyarak, Van’ın en güçlü isimlerinden özellikle Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi’nin ve aday olabilme ihtimali olan güçlü simaların gündemden düşürme çabaları…

 

3--İl başkanı ve yönetiminin uyumsuzluğu ve kopukluğu, il başkanı il yönetimi ile vekiller arasındaki uyumsuzluk ve kopukluk gibi nedenler ötürü Ak Parti Van Büyükşehir adayının  kendi gelenekleri dışında  aranmasının en büyük gerekçelerinden olduğunu söyleyebilirim.  Bu hamle Van'a özel bir durumdur

 

Bu güne kadar kendisinden ben HDP’liyim diye bir cümle duymadığım Necdet Takva’nın adaylığı HDP’de önemli değişikliklere de etki eder.

1--Toplum algısında Takva’yı  HDP gönüldaşı diye olarak tanımlayanların sayısı oldukça fazlaydı. Necdet Takva’nın Ak Partiye büyükşehir adayı oluşu, HDP içinde kendisini vekillik ya da başkanlığa layık gördüğü halde yer bulma ihtimali olmayanların Ak Parti’deki umudu olabilir. Takva’ya yer verildiyse neden biz olmayalım umudunu canlandırır.

 

2--Necdet Takva ve Takva gibi yerel isimleri HDPde görmek isteyenlerin HDP’ye yapacakları baskı, Türkiye’nin iki partili bir sisteme kayması da HDP’yi de yerel popüler isimlere yönlendirecektir.

 

 

AK PARTİNİN TAKVA’YI TERCİH NEDENİ

Ak Parti gelenekleri dışında bir isim olarak konuşulan Takva tercihi; stratejik hamle, Yeni Türkiye kurgusu yada Ortadoğu’da yaşanan sürecin dayatmaları yorumları atıl yorumlardır. Bu yorumların kabul edilebilir olması için Ak Partinin tüm bölgedeki aday a tercihlerini ve iller özelinde ilçelerde aynı yönelimi zorunlu kılardı. Bölge illeri özelinde aday profillerini değerlendirdiğimizde, böyle bir yönelim görülmediği gibi, Van’ın ilçeleri özelinde de bu tarz isteklerin olmadığına şahit oluyoruz.

Takva’nın adaylığı Van’daki siyasal hamlelerle şekillenen  özel şartlar olarak kabul edilebilir.

 

EN ÇOK ÜZÜLECEKLER

Her hesabın ve planın üstünde birde Allah’ın iradesinin olduğunu unutarak hamlelere girişenlerin olduğunu düşünüyorum. ‘Yapma bulma dünyası’ muhataplarının en çok üzülenler olduğunu 'mide krampına tutulduklarını' kapalı kapılar ardında 'parti ihanet etti' söylemleriyle imha olmuş planlarının duygusal tatminini yaşamaya çalışanların olduğunu söylemek çokta abartı olmayacaktır. İsimler mi? Suratlardan belli etmiyor mu?

 

EN ÇOK ZORLANACAKLAR

Takva’nın en yakın dostlarından kendisini HDP ile tanımlayan kişilerin en çok sıkıntıyı yaşayacak kişiler olduğunu düşünüyorum. Takva sevgisi ile parti tercihi arasındaki sıkışıklık çokta kolay olmasa gerek. Çekiç ve örs arasında dövülen demir misali. 

 

EN ÇOK YIPRATACAKLAR

Daha düne kadar Takva’yı liyakat ve kabiliyetle tanımlamayan HDP’ye yakın isimlerin tam zıddı söylemlerle Takva’yı yıpratacaklarına dair emareler gözükmeye başladı. Kendilerini tanımladıkları partinin oylarını koruma adına kısa süre önceki söylemlerindeki değişiklik, düalist bir tavır olsada maalesef yaşanacak.

 

HDP’LİLER TAKVA’YA O VERECEKLER Mİ?

Kısa süre önce yapılan VAN TSO seçimlerindeki üst düzeyli tansiyonu bir tarafa not ederek daha önce HDP’ye oy verenlerden bir kesimin Necdet Takva’ya oy vereceğini düşünüyorum.  VAN TSO seçimlerindeki tansiyonu yüksek rekabetten ötürü, Ak Partiye daha önce oy vermişlerden birilerinin tavrı değişebilir.   

 

TAKVA’NIN ALGISAL KABULUNE EN BÜYÜK KATKI

En zor ve en sıkıntılı zamanlarda bütün suçlamalara ve iftiralara rağmen zamanında kentin sorunları ve gelişimiyle ilgili konularda Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi’nin duruşu ve hamleleri Takva’nın AK Parti cenahındaki olumlu algısal kabülüne etkisi olan en büyük katkı oldu.

 

VE İLAHİ KADER

Necdet Takva’nın ilk seçiminde VATSO başkanlıgı yarışında kaybettirmek için Ankara’da toplantılar düzenleyen Van özelinde dönemin en güçlü isminin, ikinci seçimde kazanmaması için kapalı kapılar ardında olmadık yönelimlere yönlendirenlerin şu an partilerinin Van  Büyükşehir adayı olarak Necdet Takva ile Ankara’da bir araya gelmeleri ilahi kaderin tecellisidir.

 

 

 

Yorum EkleM.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi