12 Ocak 2021
Vali Bilmez'den haksızlığa hodri meydan
Vali beyin yaptığı açıklamaları onaylıyor, destekliyor ve kamusal ahlaka katkısından ötürü kendilerine saygı duyuyorum. Kentimize dürüst bir Vali atadıkları için iktidara teşekkür ederken, Vanlı tüm dürüst siyasilerin Vali Bilmez'i ve kentin kamusal onurunu sahiplenmelerinin siyasi etiğin bir zorunluluğu olduğunu hatırlatmak istiyorum. Düalizm ve para hırsına DUR demek zorundayız.

 

 

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez'in gazetecilerle yaptığı görüşmedeki söylemlerinin ardından başlayan tartışmaya dahil olacak olursam, ilk haberi yapan kişinin kışkırtıcı haberciliğini bir tarafa bırakarak, Vali beyin açıklamasını dürüstlüğünden taviz vermeyen bir bürokratın yapması gereken normal bir açıklama olduğunu söylemek zorundayım.

 

Sayın Vali M.Emin Bilmez, Park Avm'yi kiralayanlar bu güne kadar Van Büyükşehir Belediyesine olan borçlarını ödemedikleri gibi büyük mağduriyetlere neden oldular. Aynı zamanda birileri iş yerlerini 80.000 tl'ye satın almak istedi fırsat vermedik. Halkı ve kamuyu zarara sokan insanlar, haksızlıklarını sürdürebilmek için AK Partiden, HDP'den, toplumun farklı kesimlerinden farklı statüleri olan insanları aracı yapmaya çalıştılar. Samimi bir şekilde aracı olmaya çalışan insanlara hakikatı anlattım. Bu güne kadar kamumunun malını  korumak için ne gerektiyse yaptım. Kamumun malını ve halkın hakkını korumaya çalışmam neye mal olursa olsun burdan geri atmayacağım. Sonu ne olursa olsun kamunun hakkından da vazgeçmeyeceğim.  Kamu hakkı yenilmesin ve halkımız bir daha mağdur olmasın diye önceki yönteme benzer bir şekilde ihaleye çıkmayacağız. Kamumunun malını kimseye yedirmeyeceğiz demesinden daha doğal ne olabilir ki? Kamunun malını  hortumlamak isteyen o yada bu partili olması neyi değiştirirki?   

 

 Sayın Vali M. Emin Bilmez, VOTAŞ'ın Van Büyükşehir Belediyesine olan borcunu gerekirse elimizdeki senetleri icra yoluyla tahsil etmek zorundayız demesinden daha doğal ne olabilir ki? Dürüstlüğüyle tandığımız Vali Beyin başka bir tavır takınmasını beklemek ne kadar ahlaki olurdu ki? Vali bey kamuya olan borçları tahsil yoluna gitmesin mi? 

 

Vali Bey, ben mahkeme kararıyla gelen eski belediye Başkanı Bekir Kaya'nın eşini işe başlattım. Benim mahkeme kararlarını umursamama gibi bir durumum olamazki. Zahir Kandaşoğlu ile bir çok kere başbaşa görüşmemiz oldu. Hiç bir görüşmemizde güya mahkeme kararına rağmen belediye alınmadığı iddia edilen 360 işçi ile ilgili bir kere dahi konuşmamışken, tek bir soru sormamışken HDP'lilerin olduğu ortamlarda bu soruyu sormasını farklı değerlendiriyorum demiş. Bu açıklamada nasıl bir tuhaflık var? 

 

Vali bey VOTAŞ'ın borcunu almayalım mı deseydi?

Vali Bey, kamu ve halkın mağdur eden  Park Avm'nin önceki yönetiminin yaptıklarını görmezden gelelim,  aynı mağduriyeti halkımıza bir daha yaşatalım mı deseydi?  

Mahkeme kararıyla geri dönen Bekir Kaya'ın eşinin Van Büyükşehir Belediyesinde işe başlama kararını onaylayan Vali Bilmez, mahkeme kararı olmadığı halde, kendisine iftira atarak 360 işçiyi işe almadım mı deseydi?

Vali beyle yanlızken 360 işçinin akibetini sormayan Zahir Kantaşoğlu'nun HDP'lilerin ortamda bu soruyu sormasını sorgulamasından daha insanı ne olabilir ki?

İç İşleri Bakan Yardımcısının Zahir Beye alt geçit  ihalesinin sözünü verdi diyerek, Cumhurbaşkanını, Hükümeti ve AK Partiyi ihale dağıtmakla mı suçlasaydı?

 

Bence;

Park Avm'den haksız kazanç elde edenlerden sonuna kadar hesap sorulması gerekmektedir. Hapisse hapis. Cezaysa ceza. Kol kırılıp yen içinden çıkarılmalıdır

Sadece bir esnaf benden 3 MİLYON TL HAVA PARASI alındı diyorsa, her vicdanlı vatandaş bu işin sonu nereye giderse gitsin demelidir. 

Kötü niyetlilerin iştahını kırmazsak, 'Para hırsına ve düalizme dur demezsek' bu kentin dürüstlük algısını bizde kirletmiş oluruz.  

Velhasıl Van'da yaşayanların,  dürüstlüğünden zerre kadar şüphe olmayan ve 'Kamunun hakkını korumakta  ısrarcı olan Vali M.Emin Bilmez'e  daha çok ihtiyacı var. 

Bu arada, Van'daki tüm siyasilerin ve Vanlı siyasilerin Vali Bilmez'i sahiplenmeleri, kamu hakları üzerinden halka yapılmak istenen haksızlığına karşı direnç geliştirmeleri  bu kentin onur meselesidir.

Allah'a emanet olun.... 

 

VANTSO BAŞKANI İCRAYA MI VERİLECEK ?

Yorum EkleOsman Ayşin- 10 ay önce
Salih bey, yazdıklarınızı okudum. Ki sizi tanıdığım kadarıyla da doğru bildiklerimizi de yazdığınıza da inanıyorum. Ben de acizane emekli olduktan sonra siyaset de yeni yerini almış biri olarak sayın Vali beyin görev anlayışını ve dürüstlüğünü destekliyorum. Bunda sonra ki süreçte de siyasi anlayışımız art niyetli kişilerle mücadale olsun. Doğruların yanında yer almamız için hep beraber mücadale edelim inşallah.
Murat Tuncil- 10 ay önce
Van'a geldiği günden beri kentin tüm dinamikleriyle birlikte hizmet etmeye çalışan Sayın Valimiz Emin Bey çok değerli bir insandır. Yalnız değildir. Değerlerini koruyan her kişi Sayın Vali Emin Beyi'in yanındadır
Yasin ertaş- 10 ay önce
Kesinlikle kitabın tam ortasından konışmuşsun
M.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi