07 Ağustos 2022
CEVABINI ARAYAN SORULAR
DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan'ın programındayız. Kendisine dört soru sorduysamda, üç soruma tam cevap alamadım. 
 
Sorularım şöyleydi;
1- Kürt sorunu var diyen Babacan'a 'sizin deyiminizle Kürt sorunu varsa, sorun dediğiniz şeyi en yüksek sesle dile getiren parti HDP'dir. Bu konuda HDP'ye destek olacak mısınız? HDP'yi ittifaka dahil etmeyi düşünür müsünüz?
 
2- Her insan gibi partilerinde kültürel değerleri olduğu gibi inanç değerleri vardır. Partinizin inandığı ve kabul ettiği kültürel değerlerle CHP'nin değerleri uyuşuyor mu?
 
3- Yüzünüzü batıya dönen bir siyasetçisiniz. Van'da Kadım Aşiretler Federasyonunun ziyaret ettiniz. Bu iki yaklaşımı nasıl yorumlarsınız?
 
4- Anketlere karşı yorumunuz olumsuz olsada ben yaklaşık 20 yıldır bu işlerle uğraşan biri olarak sapmaların %4-5 civarında olduğunu gördüm. En muhalif anket firmalarının anketlerinde bile Ak Parti birinci parti çıkıyor. Tüm olumsuz eleştirilerinize rağmen hala Ak Partiyi birinci parti yapan seçmen davranışını nasıl yorumlarsınız?" sorularını kendisine ilettim.
 
Soru 1'e cevabı: İlişkilerimiz var ama ittifakımız yok diyerek CEVAPSIZ bıraktı. 
 
Soru 2'ye cevabı: İttifak partileri bir araya geldiğinde tek parti olmuyor. Sadece işlerin kolaylaşması için ittifak koruyor vb. gibi cümleler iki partinin kültürel değerlerinin ortak olmadığının bir onayıdır. Peki, ortak değerlere sahip olmayan bir partiye iktidarı kazandırma çaba ve gayreti kendi değerlerinin aleyhine bir çaba değil midir? Kendi değerlerinin kaybına hizmet değil midir? Kendi değerlerini siyasi kazanım uğruna harcamak değil midir?
 
Soru 3'e cevabı: Aşiretlerin 'Kadim kültürün göz ardı edilemez bir  gerçeği olduğunu vurgulaması tatmin edeciydi. 
 
Soru 4'e cevap alamadım. 
 
Babacan'ın “Bu iktidarın reddettiği, çözemediği Kürt meselesi yakında ayaklarına dolanacak. Dolanıyor da. Biz ise iktidara gelip inşallah bunu çözeceğiz" söylemine kendi partisinden tepki gösteren ve doğru bir yaklaşım olmadığını söyleyenlere bizzat şahit oldum. HDP'li seçmene şirin gözükmek için kullanılan bu dilin uzun soluklu yarışta DEVA'ya kaybettireceği yorumunu yapan parti üyeleride  oldu. DEVA'da müthiş bir kafa karaşıklığı olduğunu  söyleyebilirim. Allah şahitki bizzat şahit oldum. Kürt sorunu söylemi derinden ikiye bölmüş. Aşiret ziyareti derinden ikiye bölmüş.  Şu an dillere pek yansımasada zeminde müthiş bir reddiye var. Şu anki konuşmaların bir gün kendilerini dolayacağını söyleyebilirim. Kültürünü ve inancını aksesuarlaştıranların kaybının kaçınılmaz olduğu gerçeğini ununtmamak gerekir. 
 
Babacan'ın "Muhalif gazetciler susturuluyor"  iddiasını, Van'da konuk olduğu gazetecinin özgürce yayın yapması bile iddasını doğrulamamış oluyor. Babacan'ı Van'da konuk alan  kişi hükümete en muhalif bir kişilik olduğu halde yıllardır özgürce yayın yapıyor. Basın toplantısında kendisine soru soran arkadaşlar arasında çok keskin muhalif kardeşlerimizde vardı. Ayrıca, Karar, Sözcü, Cumhuriyet, KRT, TELE1, Halk Tv, Medyascope, Oda Tv gibi onlarca basın kurumuna ne demeli?
 
"Babacan'ın "Vatandaş düşüncesini açıklamaktan korkuyor" cümlesini yanlışlayan yüzlerce örnek vardır.  TV ekranlarındaki yorumlar ve değerlendirmeler, sosyal medya paylaşımları, örgütlü yapıların açıklamaları, sokaklarda atılan sloganlar vb. şeyler. Van'da son günlerde yapılan ankette HDP destek vereceğini söyleyen yaklaşık %47 lik kitle fikrini çekinmeden söylüyorsa, vatandaş fikrini açıklamaktan korkuyor cümlesi şık ve reel durmuyor. HDP'ye oy verenler cesurda Deva'ya oy verecekler korkuyor olamazlar. 
 
Yorum EkleOsman Ayşin- 2 ay önce
Erdoğan'a ihanet eden siyasetçiler bu millete de ihanet etmeleri kaçınılmazdır. Erdoğan'dan ayrılip bende lider olacam diyen her siyasetçi, siyaset aranesinde yok olmaya mahkümdur. Bence Ali Babacan'nın ve Ahmet Davutoğlu'nun çok dikkate alınmaması gerekir. Onlar CHP'YE çalışıyorlar. 2023'de akibetlerini hep beraber görürmüş oluruz inşallah.
Muhammed Raci CANBAY- 2 ay önce
Babacan daha ne yapagina karar vermiş degil; kime neye nereye hizmet verecek.
Asil- 2 ay önce
Kürtlere en çok hakkı ve devletin sosyal yardımlarını kendilerini desteklemeleri ne rağmen ak parti yaptı nankörlük yapmayın
Ahmet Şen- 2 ay önce
Kimse Kürtleri kandırmaya çalışmasın. Kürtleri iki kelimeyle kandıracaklarını zannedenler yanılıyorlar. Babacan konuşacağına somut adım atsın görelim. Bu sorunu biz çözeriz diyeceğine çözüm için adım atsın. Bizde samimim olduğuna inanalım.
Mahmut Demir- 2 ay önce
Salih Bey konuk olduğu kişi tesadüf değildir. (Yorumun devamı silinmiştir)
M.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi