06 Ekim 2022
Van’ın Algısal Katili CHP

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın Meclisteki konuşmasında Van'ı sunuş şekli, kullandığı dil, Van tasvirî ultra kötüydü. Kentin algısal sermayesine öncelleyen bir Vanlı olarak dinledikçe iğrendiğimi, iğrendikçe öfkelendiğimi belirtmek isterim. Tanal Van’ın eksikliklerini anlatmadı, tabiri caizse Van’ı yerin dibine soktu çıkardı. Kullanılan dil ve Van tasviri  en rafine haliyle kent düşmanı bir dildi.

 

Ekonomik pastadan daha fazla pay alabilmek için kentlerin birbiriyle yarıştığı bir yüzyılda, çok basit bir üslup ve yaklaşımla Van’ı bu kadar kötü tavsir etmeye cüret had aşımıdır. CHP Milletvekili Tanal’in Van’ın algısal sermayesine bu kadar pervasızca yüklenme hakkını kimden aldığını da sormak gerekir. Keşke, CHP’nin yerel yöneticileri kentlilik bilinciyle hareket etse, Van gibi kadim bir kentin siyasi polemiklere meze edilemeyeceğini Tanal’ın kulağına fısıldasalardı.  Bu kadım kentin onlarca iftiraya malzeme edilmesine fırsat vermeselerdi.  

 

CHP Milletvekili Tanal’ın şov yapma hakkının olduğunu kabul ediyor, kentimin küçük düşürecek kavramlarla nitelendirmesini tüm öfkemle kınıyorum.  

 

Tanal Bey bu kent perişan bir kent olmadığı gibi 21 Yüzyılda hedefleri olan bir kenttir.  Van’ı köy gibi tasvir etmeniz, orta çağda yaşıyor gibi bir algı oluşturmanız iftiranın ötesinde bir haksızlıktır.  Perişan bir Van tasvirinizin Van’ın turizmine, algısal sermayesine vereceği zararı hiç düşündünüz mü? Kabarmış siyasi duygularınızı tatmin etmek için bu kentin kendini aşma mücadelesine iftira atma hakkını kimden alıyorsunuz?  

 

CHP Milletvekili Tanal Bey, bu kentin algısal sermayesini artırmak için emek harcayan, Van’ın tanıtımı için her türlü fedakârlığı yapmaktan kaçınmayan, Van’la ilgili oluşturulan ön yargıları kırmaya yönelik mücadele için teşriki mesaide bulunanların emeğine saygısızlık yaptığınızı bir an düşündünüz mü? Öfkenizi bu kadim kent üzerinden tatmininizi kınıyor en kısa zamanda sizden özür bekliyoruz.

 

Van’a bugüne kadar CHP olarak bir iyiliğiniz var mı?  Van’ın algısal sermayesine bir katkınız oldu mu? Kentin turizminin ve ticaretinin gelişmesine bir desteğiniz oldu mu?  Bizim görmediğimiz ama sizin yaptığınız bir iki emeğiniz varsa bize hazırlatır mısınız?  Van’ı ve Van’ın algısal sermayesini siyasi muhalefetinize alet etmeniz çık kıymetsiz bir yaklaşımdır.

 

Tüm illerde olduğu gibi Van'ın da elbette sorunları vardır. Ama ne Van neden Vanlılar perişan bir halde değildir. Bu yaklaşım kentin mücadelesine ve algısal sermayesine iftira, emeğine sıkılmış kör kurşundur.   Perişan arıyorsanız, Van'ın peşmürde halde gösteren siyası yaklaşımınıza bakın. Asıl perişanlık siyasetin şu anki çokta reel ve ahlaki olmayan pratikleridir. Sayın Tanal, kentimle ilgili bundan sonraki konuşmalarınıza dikkat etmenizi öneririm. Öneri gibi insanı bir değeri önemsiyorsanız tabi.

 

Sosyal Medya hesabından paylaştığım;  'Bu dil küçümseyen bir dildir. CHP Milletvekili Mahmut Tanal'ın Vanlılar perişandır açıklaması kentin olumsal algısına, kentin turizmine, yatırım yapmak isteyen iş insanının endişelenmesine neden olacak bir dildir. Van'ı Türkiye ve dünyada belli bir algısal seviyeye taşımak için gece gündüz çalışanlara yapılabilecek en büyük haksızlıktır. Van'a atılmış bir iftira yapılmış bir hakarettir. Bizler perişan bir halde değil modern imkanları sonuna kadar kullanan bir kentiz. Bir iki küçük sorunu TBMM'de Van perişan haldedir gibi bir yaklaşımla ifade etmek bilgi fakirliği ve bilinç yoksunluğudur. Bu dil muhalefet değil kentin olumsal algısına sıkılmış bir kurşundur. Kentte ve kent insanına hakarettir. Van'ın, yıllardır CHP'nin yönettiği İzmir'den hiç bir eksiği yok hatta fazlası vardır. Yıllardır Konak'taki pis kokuya çözüm bulmayan CHP'nin Van'da yaşanan koku sorununu Türkiye'ye taşıması kentte ihanettir. Van perişan bir halde değildir. Van'la ilgili konuşmalarında kendilerini aklı selime davet ediyorum. Kentimizin algısal sermayesine zarar verecek açıklamaları kent insanına hakarettir. Bu yaklaşımlarını kabul etmiyoruz' yaklaşımım kentlilik asabiyesinin bir yansımasıdır.  

 

ÖNCEKİ YAZIM

VAN TSO, HDP, AK PARTİ

 

 

Yorum EkleM.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi