27 Kasım 2020
Vali Bilmez'e elemanından kötülük mü?
Van Büyükşehir Belediyesi basın müdürünün bazı pratiklerinin Sayın Vali Bilmez'e, emeğine, çalışmalarına, halkla kurduğu gönül köprüsüne ve başarılı hizmetlerine köstek olabilecek duygusal pratikler olduğunu düşünenlerdenim.
Van Büyükşehir Belediyesi'nin son günlerde yaptığı en gözde çalışmalardan birinin söyleşi için Hayatı İnanç'in Van'a daveti olduğunu söyleyebilirim. Başta Sayın Vali'nin ve yetkili kişilerin emek harcadığı bu çalışmayı bir kişinin keyfi davranışına kurban etmenin doğru olmayacağını düşündüğümden bunu yazmanın daha daha doğru olacağını düşünüyorum. 
 
Van Büyükşehir Belediyesi basın müdürünün (bir yıl öncesine kadar lise mezunuydu-şirket elemanıdır) Hayati İnanç'ın söyleşisinin canlı yayınlanması için Vali beyin ricası diyerek (böyle bir rica olduğuna inanmıyorum) Van merkezli yayın yapan radyolardan sadece bir radyoya teklif götürmesi, yerel radyo dinleyenlerden yaklaşık % 91'nin dinlediği radyolardan (gerekli zamanlarda- toplumsal faydalarda ortak hareket edebilen Tutku Radyo, Serhad Fm, Radyo M, Tamara Radyo, İlaç Fm ve Erciş Star Fm'i) göz ardı etmesi, koronadan ötürü sınırlı davetlinin kabul edilmesinden ötürü bu kadar değerli bir programın tüm halka yayılmasına aracılık etmeyip duygusal davranması iyi niyet olarak değerlendirilmiyor. Çok net söyleyebilirim ki, Vali beyin böyle bir talebi bir yada iki kurum için olmaz, Vali bey bu tür taleplerde kurum ayrımı yapmaz. Tüm kuramları işaret eder. Ayrıca,  'İnternet Tv'lerin canlı yayın için davet edilmemesi de ayrı bir  durum. Bu kısıtlılığın iyi niyetten uzak, harcanan emeğe yapılmış bir  kötülük olduğu düşünülüyor. 
 
Önceki aylarda bazı gazetecilerin yazdıkları çok ciddi iddialara rağmen sadece o radyoda yayın yapan ve ciddi iddialarla suçlanan kişinin sunduğu programlara Van Belediyesi yetkililerinin  basın müdürü tarafından  yönlendirildiği ifade edilmiş, bu yaklaşım şüphelere neden olmuş, hatta bürokratların konuk olduğu yayınlara ..... iddiaları tartışmalara neden olmuştu. Ayrıca, kovidin ilk dönemlerinde reklam yapan radyoların fatura kesmelerine  basın müdürlüğü tarafından müsade edilmemiş, müdahale edilmiş, hatta fatura kesmekte ısrar eden Tutku Radyo'ya  tepki gösterilmişti. 
 
 
Van'da Yasaklara Uymayan Eğitim Kurumları
 
Van'da bazı eğitim kurumlarına baskın düzenlendiği, bu eğitim kurumlarının bazılarında 500 civarında öğrenci olduğu yönünde bilgiler var.  
Hükümet kovid yayılmasın diye 'eğitimde kısıtlamaya gitse de' bazı kurumlar hükümetin aldığı bu kararlara rağmen 500'ün üstünde öğrenciyi bir araya topluyor.  
 
 
Babacan Van'da ne dedi?
 
Babacan'ın Van'daki konuşmalarını ve değerlendirmelerini tüm duygularımdan arınarak dinledim. Değerlendirmelerinin sosyo-politik, sosyo - psikolojik gerçekliklerle uyuşmadığına şahit oldum. 
 
DEVA Partisi Başkanı Babacan'ın HDP'li STK'ları örnekleyerek şiddetin şu an bir politika haline getirildiği iddiası, gençlerin özgür olmadığı beyani, bazı parti liderleri iyi tiyatro oynuyor söylemi doğru olmayan ifadelerin tekrarından başka bir şey değildi. 
 
Bacan'ın HDP'lilerden ultra etkilendiğini, dilinin tanıdığımız Babacan dili olmadığını, hükümete ve Cumhurbaşkanına karşı öfkesinin iftiraya dönüştüğünü  gördüm.
 
Babacan parti başkanı olsada, lider olacak bir potansiyel olmadığını söyleyebilirim. 
 
 
Yorum EkleM.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi