29 Nisan 2021
Kapıköy Üzerinden Rol Çalmak ve Fitne Çıkarmaya Çalışmak
Kapıköy Sınır Kapısı'nın Mayıs 17'de açılma kararı bir çok kişi arasında olumlu karşılanırken, art niyetlilerin iştahını kursağında bıraktığı için muhtemelen üzmüştür.
MKYK'da görev alan Çiftçi, Kayatürk ve Soğandan'ın, halkın talebini Sayın Cumhurbaşkanına iletmeleri ve çözüm odaklı kararın yerinde alınması üstteki iddiama referans olarak gösterilebilir. Halkın Kapıköy talebini MKYK üyeleri Cumhurbaşkanına taşımış, Sayın Cumhurbaşkanı'da talimat vererek Vanlıların talebinin yerine getirilmesini ifade etmiştir.  Doğru yöntem ve doğru zaman bu kararın alınmasında etkili olmuştur, denebilir. 
 
Mayıs 17'de kapının açılma kararının o an alınmasında etkili olan Sayın Çiftçi, Kayatürk ve Soğanda'nın taltifi halkın talepleri doğrultusunda çözüm için emek harcayan Sayın Gülşen Orhan'ı, Osman Gülaçar'ı, Abdulahat Arvas'ı, İrfan Kartal'ı, Kayhan Türkmenoğlu'nu, Van Valisi M.Emin Bilmez ve diğer bürokratların çabalarını boşa çıkarmaz. 
 
Kapıköy'ün 17 Mayıs'ta açılma kararı, Ak Partinin yeni MKYK'sına Van'dan atanan üç ismin kentin faydasına olan ilk mevyesidir.Van'ın daha fazla hizmet alabilmesi için bu birliktelikleri daha güçlü hale getirmek ve güç birliğini yaygınlaştırmak bir zorunluluktur. 
 
Kapıköy'ün 17 Mayıs'ta açılma kararı halkın taleplerinden kendine bir pay çıkarmak isteyen belirli kişilerin Kapıköy ile ilgili alakasız çıkışlarının bireysel reklama yönelik olduğunu bir kere daha görmüş olduk. Bireysel reklam peşinde koşanların bazı yorum değerlendirmeleri Vanlılarla hükümeti karşı karşıya getirme tarzında yorumlardı. Kendi reklamları önemseyen kişiler muhtemelen bu başarıdan kendilerine pay çıkarmaya çalışacaklardır.  Ak Partili siyasilerin ve bürokratların çabasının ulaştığı başarıyı hazmedemeyenler muhtemelen parti içinde fitne çıkaracak paylaşımlarda bulunabilecek ve bu başarıya kendilerini dahil etmek isteyeceklerdir. Sonradan bu mahalleye dahil olanların art niyetine dikkat!!!  Aynı mahallenin insanların saflarına sıklaştırmak zorundadır. Eğer saflar sıklaştırılmazsa, boşluklardan sızanlar daha düne kadar 'tahammülü zor iftiraları atanı' desteklediği gibi, yarında aynı behdbahtlığı yapacaktır. 
 
Ayrıca, Kapıköy dendiğinde Van'da yaşayan insanların algısında 'Fatih Bey'in' isminin öne çıkması Fatih Beyin bu konuda verdiği mücadele ve çabayı taltif etmekle birlikte başta Sayın Cumhurbaşkanının onayını, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi'nin desteğini ve o güne kadar mücadele etmiş Ak partili siyasileri de hiçleştirmez. 
 
Güç birliğinin olduğu kentlerde iftiracılar destek bulamayacakları gibi,  güce göre konum ve ideoloji belirleyen dualistler önemli makamlara aday bile olamazlar. 
 
Yorum EkleOsman Ayşin- 5 ay önce
Van'da siyaset yapmak çok zor hale gelmiştir. Her gelen siyasetçi giden siyasetçiyi, giden siyasetçi de gelen siyasetçiyi vurmaya çalışıyor. Bu Van'ın siyasi kaderi olmamalıdır. Bu olumsuz siyasetten kurtulmamız lazım. Siyaset bir dava uğruna yapılır. Siyaset halka hizmet için yapılır. Bizim siyasetçiler sen kötüsün, ben iyiyim, ben şunu yaptım, sen yapamadın polemiği devam ediyor. Bu söylem ve davranışlardan kurtulmamız lazım. Kapıköy sınır kapısı örneği. Yatırım hizmet konuşulmaz ve yapılmaz hale geldi. Geleceğe yönelik herkes kendisi için, siyası yatırım yapıyor. Bu gidişle kusura bakmasınlar Van'ı kayb ediyoruz. Acilen tüm siyasetçiler bir araya gelmelidirler. Genel merkez bir an önce bu olumsuz gidişata dur demesi lazım. Siyaset de ben değil biz varız denilmesi gerekir. 2023'e az bir zaman kaldı. Bu halka verilecek bir cevap olmalıdır. Kusura bakmasınlar halk bu konuda şikayetçidir.
Leyla Kurt- 5 ay önce
Sizi yakından takip eden bir sosyolog adayı olarak sizleri kutluyorum.
M.SALİH GEÇKEN
Copyright, 2017 © M. Salih Geçken - Kisisel Web Sitesi